ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանըև ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը փետրվարի 10-ի հեռախոսազրույցում անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի շուրջ։
Միրզոյանը վերահաստատել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը շուտափույթ վերացնելու և առանց որևէ նախապայմանի միջանցքի՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված բնականոն ռեժիմը վերականգնելու անհրաժեշտությունը:

Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a phone conversation with Karen Donfried, the U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs to discuss regional security issues.
Views were exchanged on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, as well as the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh.
Mirzoyan reaffirmed the urgent need to lift Azerbaijan’s illegal blockade of the Lachin corridor and restore its regular regime defined by the Trilateral Statement of November 9, 2020, without any preconditions.