ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանըև ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը փետրվարի 10-ի հեռախոսազրույցում անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների:
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի շուրջ։
Միրզոյանը վերահաստատել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը շուտափույթ վերացնելու և առանց որևէ նախապայմանի միջանցքի՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված բնականոն ռեժիմը վերականգնելու անհրաժեշտությունը:

11 Февраль 2023 - 10:58 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 10 февраля провел телефонный разговор с заместителем госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Карен Донфрид. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники коснулись вопросов региональной безопасности.
Состоялся обмен мнениями вокруг урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, сложившегося в Нагорном Карабахе гуманитарного кризиса. Арарат Мирзоян подтвердил необходимость немедленного снятия незаконной блокады Лачинского коридора со стороны Азербайджана, а также восстановления без какого-либо предусловия нормального режима коридора, օпределенного трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.