ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով արդեն 2 ամիս շարունակվող Արցախի շրջափակմանը, գրել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է խոսքից անցնի գործի։
Նա հավելել է, որ Արցախը հորդորում է առաջին հերթին Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին և Ֆրանսիային պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի պետության դեմ, Արցախի ժողովրդի դեմ կատարվող հանցագործությունների բոլոր հեղինակների ու աջակիցների դեմ։
Նա նշել է, որ Բաքուն նպատակ ունի էթնիկ զտում իրականացնել Արցախում։ Անօրինական այս շրջափակումը հակասում է միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերին և Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորություններին, այդ թվում՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շրջանակում։
Նա նշել է նաև, որ այս շրջափակումը, որը հիմնված է հայերի դեմ ռասայական ատելության ադրբեջանական պետական քաղաքականության վրա, համընդգրկուն է. այն զրկում է 120,000 արցախցիներին սննդի, էներգիայի, առողջապահական և այլ կենսական ապրանքների ու ծառայությունների բնականոն հասանելիությունից և, հետևաբար, լուրջ, կանխամտածված և զանգվածային հարձակում է մեր հայրենակիցների կյանքի ու այլ իրավունքների նկատմամբ։
«Հունվարի 20-ից, շրջափակման հետևանքով առաջացած սննդամթերքի լուրջ սղությունը հաղթահարելու համար, Արցախի կառավարությունը ստիպված է եղել սահմանափակել սննդի հասանելիությունը կտրոնների միջոցով՝ յուրաքանչյուր անձի համար ամսական մեկ կիլոգրամ բրինձ, հնդկաձավար, մակարոնեղեն, շաքարավազ և ձեթ, որոնց շրջանակը կավելացվի առաջիկայում:
Խիստ ձմռան պայմաններում խափանելով նաև էլեկտրամատակարարումն ու գազամատակարարումը՝ Ադրբեջանը խորացրել է մարդասիրական ճգնաժամն Արցախում: Ջեռուցման ու սննդի խնդիրների պատճառով հանրապետության բոլոր մանկապարտեզները, տարրական և միջնակարգ դպրոցները փակվել են՝ երկրի շուրջ 20,000 երեխաներին և պատանիներին զրկելով նորմալ կրթությունից։ Կասեցվել են նաև տնտեսական բազմաթիվ ձեռնարկությունների աշխատանքները՝ հազարավոր քաղաքացիների դարձնելով գործազուրկ: Դադարել են Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներից բռնի տեղահանված անձանց համար նախատեսված մոտ 3,700 բնակարանների կառուցման և այլ շինարարական աշխատանքները: Դադարել են նաև պլանային վիրահատությունները՝ այդպիսով լրացուցիչ վտանգի տակ դնելով մոտ 600 քաղաքացու առողջությունն ու կյանքը:
Մենք երախտապարտ ենք Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին և ՌԴ խաղաղապահ առաքելությանն իրենց ջանքերի համար՝ ապահովելու ճգնաժամային իրավիճակում հայտնված մոտ 90 ծանր հիվանդ մարդկանց տեղափոխումը Հայաստան, վերամիավորելու տասնյակ բաժանված ընտանիքների և Արցախ տեղափոխելու նվազագույն սննդամթերք, որը թույլ է տալիս մեզ կանխել սովամահության դեպքերը։ Իրավիճակը, այնուամենայնիվ, մնում է անտանելի՝ սննդամթերքի, դեղորայքի ու այլ կենսական պարագաների մեծ սղության, գազամատակարարման ու էլեկտրամատակարարման շարունակական խափանման, հազարավոր ընտանիքների բաժանման, տնտեսության փլուզման և այլ ճգնաժամային պայմաններում։
Մենք ողջունում ենք բազմաթիվ երկրների գործադիր ու օրենսդիր իշխանությունների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների հստակ կոչերն Ադրբեջանին՝ անհապաղ ու անվերապահ կերպով վերացնելու շրջափակումը: Այդ պահանջներն ու դիրքորոշումները, սակայն, քիչ ազդեցություն են ունենում Ադրբեջանի մոլեռանդ ու ատելությամբ լեցուն անզիջողականության պայմաններում: Ահա թե ինչու միջազգային հանրությունը պետք է խոսքից անցնի գործի, ինչպես նա վարվում է այլ տարածաշրջաններում՝ ցեղասպանության վաղ ահազանգող նշանների առկայության դեպքում:
Մենք դիմում ենք առաջնահերթորեն Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին և Ֆրանսիային, որոնք համանախագահում են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ինչպես նաև՝ միջազգային հանրության բոլոր անդամներին՝ միասին կամ առանձին-առանձին արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկել Արցախի կյանքի ճանապարհի բացման և նորանոր հանցագործությունների կանխման ուղղությամբ: Այդ համատեքստում մենք հորդորում ենք նրանց պատժամիջոցներ սահմանել Արցախի ժողովրդի դեմ կատարվող հանցագործությունների բոլոր հեղինակների ու աջակիցների և Ադրբեջանի պետության դեմ՝ ի թիվս այլ պատժամիջոցների՝ արգելելով նրանց մուտքը սեփական տարածքներ և սառեցնելով իրենց երկրներում գտնվող շարժական և անշարժ գույքը:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի էթնիկ զտման փորձը մտնում է մարդկության դեմ (erga omnes) հանցագործությունների իրավական հասկացության մեջ։ Դրա կանխումը բարոյական, իրավական և քաղաքական պարտավորություն է, որը պարտադիր է Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությունը ստորագրած բոլոր կողմերի համար: Ուստի, միջազգային հանրության յուրաքանչյուր անդամի պարտավորությունն է առավելագույնը կատարել նաև Արցախի ժողովրդի պաշտպանության և սեփական հայրենիքում արժանապատվորեն ապրելու համար»,-ասվում է գրառման մեջ:

Международное сообщество должно действовать так, как и в других регионах, когда появляются ранние признаки геноцида. Об этом на своей странице в Facebook написал президент Арцаха Араик Арутюнян, отметив, что Арцах уже 2 месяца находится в блокаде.
«Уже два месяца Азербайджан держит в блокаде почти 120 000 жителей Республики Арцах (Нагорный Карабах). Преступная и террористическая деятельность проводится с целью этнической чистки в Арцахе. Эта незаконная блокада противоречит всем нормам международного права и обязательствам, взятым на себя Азербайджаном, в том числе и в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Эта блокада, основанная на проводимой Азербайджаном государственной политике расовой ненависти к армянам, носит всеобъемлющий характер. Она лишила 120 000 граждан Арцаха нормального доступа к продуктам питания, энергии, здравоохранению и к другим жизненно важным товарам и услугам и, следовательно, является серьезным, преднамеренным и массовым посягательством на право жизни и на другие права наших соотечественников», – отметил Арутюнян.
Он напомнил, что с 20 января для решения острой нехватки продовольствия, вызванной блокадой, правительство Арцаха было вынуждено ограничить доступность продуктов питания, перейдя на талоны: в месяц по одному килограмму на человека риса, гречки, макарон, сахара и масла. Круг этих продуктов в ближайшее время будет расширен.
«Прервав в суровых зимних условиях подачу электроэнергии и газа, Азербайджан усугубил гуманитарный кризис в Арцахе. Из-за проблем с отоплением и питанием в республике закрыты все детские сады, начальные и средние школы, что лишило права на образование около 20 000 детей и подростков страны. Многие экономические предприятия также остановлены, в результате чего тысячи граждан остались без работы. Остановлены строительные и другие восстановительные работы около 3700 квартир, предназначенных для лиц, вынужденно перемещенных с оккупированных Азербайджаном территорий. Остановлено проведение плановых операций, что поставило под угрозу здоровье и жизнь около 600 граждан.
Мы благодарны Международному комитету Красного Креста и российской миротворческой миссии за их усилия по перевозке в Армению около 90 тяжелобольных людей, находящихся в кризисной ситуации, воссоединению десятков разлученных семей и транспортировке в Арцах минимального количества продуктов питания, что позволило предотвратить голод. Однако ситуация остается непереносимой, есть острая нехватка продовольствия, медикаментов и других предметов первой необходимости, постоянные перебои подачи газа и электричества, развал экономики, разлучены тысячи семей и другие кризисные состояния», – отметил президент.
По его словам, в Арцахе приветствуют четкие призывы исполнительной и законодательной власти многих стран, а также международных организаций к Азербайджану немедленно и безоговорочно снять блокаду. Однако эти требования и призывы неэффективны перед лицом фанатичной и полной ненависти непреклонности Азербайджана, подчеркнул Арутюнян.
«Вот почему международное сообщество должно действовать так, как оно это делало в других регионах, когда появлялись первые признаки геноцида. Мы обращаемся в первую очередь к России, США и Франции, являющимся сопредседателями Минской группы ОБСЕ, а также ко всем членам международного сообщества совместно или по отдельности принять действенные меры для открытия дороги жизни Арцаха и предотвращения новых преступлений. В этом контексте мы призываем ввести санкции против всех авторов и сторонников преступлений, совершаемых против народа Арцаха, а также против государства Азербайджан, в том числе запретив им въезд на свои территории и заморозив движимое и недвижимое имущество, находящееся в их странах.
Попытка Азербайджана провести этническую чистку народа Арцаха является частью правовой концепции преступлений против человечности (erga omnes). Его предотвращение является моральным, правовым и политическим обязательством всех сторон, подписавших Устав Организации Объединенных Наций. Поэтому обязанность каждого члена международного сообщества сделать все возможное, чтобы защитить народ Арцаха и его право достойно жить на своей родине», – написал президент.