Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը պատմական է անվանել ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի առաջիկա այցը Թուրքիա։ Այդ մասին նա գրառում է կատարել Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«ՀՀ ԱԳ նախարարի այցը Թուրքիա պատմական է, որը հաջորդում է կարիքի մեջ գտնվող հարևանին օգնելու Հայաստանի որոշմանը։ Հուսանք` սա հայ-թուրքական հարաբերություններում նոր զարգացումների նախանշան է»,– գրել է Կլաարը։
Փետրվարի 15-ին նախատեսված է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Թուրքիա։ Միրզոյանը երկրաշարժից տուժած Ադիյաման քաղաքում կհանդիպի որոնողափրկարարական աշխատանքներ իրականացնող ՀՀ փրկարարական խմբին: Անկարայում տեղի կունենա Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հանդիպումը։
2022-ի մարտին նա մասնակցել էր Անթալիայում կազմակերպված դիվանագիտական ֆորումին, որտեղ բանակցել էր Չավուշօղլուի հետ։

15 Февраль 2023 - 10:56 AMT
Спецпредставитель ЕС Тойво Клаар визит министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в Турцию назвал историческим. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
«Это исторический визит, состоявшийся в результате решения Армении поддержать соседа, нуждающегося в помощи. Мы надеемся, что это хороший знак будущего развития турецко-армянских отношений», – написал Тойво Клаар.
Спецпредставитель ЕС к своему комментарию приложил запись пресс-секретаря МИД РА Ваана Унаняна, в которой сообщается, что Арарат Мирзоян 15 февраля выедет в Турцию, где после встречи с министром иностранных дел Мевлютом Чавушоглу, он посетит Адыяман, где поисково-спасательные работы проводят армянские спасатели.