Պլանավորվում է ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Սիրիա։ Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ Հայաստանը չի կարող անհաղորդ լինել աղետից տուժած հարևաններին աջակցելու հարցում։
«Եթե Սիրիայի մեր գործընկերները դեմ չլինեն, առաջիկայում նման այց կկազմակերպենք։ Կարծում եմ, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը ևս անպայման պետք է այց կատարի Սիրիա, մեր զորակցությունը հայտնի», – ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ Երևանը պետք է հնարավորության սահմաններում հաղորդակցության մեջ լինի Սիրիայի և Թուրքիայի կառավարությունների հետ՝ հնարավորինս աջակցելու համար։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Թուրքիա նպատակ ուներ ցույց տալ Հայաստանի աջակցությունը փետրվարի 6-ի ավերիչ երկրաշարժից մեծամասշտաբ վնասներ կրած Թուրքիային։ Անկարայում տեղի է ունեցել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է մամուլի ասուլիսը։
Այնուհետև Միրզոյանը մեկն ել է ավերիչ երկրաշարժից տուժած Ադըյաման քաղաք, որտեղ հանդիպել է որոնողափրկարարական աշխատանքներին մասնակցող հայ փրկարարների հետ:

16 Февраль 2023 - 09:49 AMT
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян совершит визит в пострадавшую от землетрясения Сирию. Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Мы также планируем визит министра иностранных дел в Сирийскую Арабскую Республику. Если наши сирийские партнеры не возражают, мы это организуем в ближайшее время. Я также думаю, что главный уполномоченный по делам диаспоры обязательно должен посетить Сирию, чтобы выразить нашу поддержку», – сказал премьер-министр.
Он отметил, что Армения одной из первых в мире направила гуманитарную помощь в Сирию, и визит министра иностранных дел в Сирию запланирован с целью выражения поддержки со стороны Армении.
«Должен сказать, что я также считаю очень важной нашу работу в направлении Сирии. Вы знаете, что были объективные и субъективные обстоятельства, которые сделали гуманитарную помощь Сирии менее доступной. Должен отметить, что Армения была одной из первых стран, принявших решение и отправивших гуманитарную помощь в Сирию», – отметил премьер.
По словам Пашиняна, Армения будет контактировать с правительствами Сирии и Турции, чтобы поддержать эти страны в меру своих возможностей.