Հրդեհից 15 զինծառայողի մահվան գործով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել զորամասի ինժեներական ծառայության պետ Տ.Ղ.-ի նկատմամբ ՔՕ 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ), հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը։
Նշվում է, որ զորամասի ինժեներական ծառայության պետ Տ.Ղ.-ն, պատասխանատու լինելով իրեն վստահված ստորաբաժանման նյութական ապահովման համար, պարտավոր լինելով հասնել սպառազինությամբ, ռազմական տեխնիկայով և նյութական այլ միջոցներով լրիվ ապահովության, մշտապես ճշգրիտ տեղեկություններ ունենալ իրեն վստահված ստորաբաժանման սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և նյութական այլ միջոցների առկայության մասին, պարտավոր լինելով ժամանակին պահանջել և կազմակերպել նյութական միջոցների ստացումը և ենթականերին հանձնումը, իրեն ենթակա ստորաբաժանումում՝ ՀՀ N զորամասի ինժեներական ծառայության ինժեներասակրավորային վաշտում հսկողություն իրականացնել հակահրդեհային պահանջների կատարման նկատմամբ, պատասխանատու լինելով իրեն ենթակա ստորաբաժանումում հրդեհային անվտանգության պահանջների կատարման համար, իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով, հիշյալ պարտականությունները չի կատարել, այդ թվում նաև` հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտն ապահովելու ուղղությամբ: Արդյունքում, անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու (մարդկանց) մահ:
Մասնավորապես, 2023-ի հունվարի 19-ին կեսգիշերն անց, ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության սպան, հանդիսանալով նստեցման շրջանի պատասխանատու, սահմանված կարգի խախտմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված վերոնշյալ ստորաբաժանման անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում վառարանը վառել է ավտոբենզինով:
Արդյունքում, կացարանում բռնկվել է հրդեհ: Հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել այն մարել, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից: Դրա հետևանքով կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և չորս պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։
Հունվարի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում հրդեհ էր բռնկվել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում: Բռնկված հրդեհից 15 ժամկետային զինծառայող է զոհվել, 3 անձ հոսպիտալացվել է, որոնցից մեկը սպա է։
Դեպքին հաջորդել են պաշտոնանկություններ՝ այդ թվում պաշտոնից ազատվել է ԶՈւ հրդեհային անվտանգության վարչության ծառայության պետ Սարգիս Մազմանյանը, ինչպես նաև 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Վահրամ Ֆրունզի Գրիգորյանը։

17 Февраль 2023 - 09:43 AMT
В Армении по делу о гибели 15 солдат при пожаре возбудили уголовное дело в отношении начальника инженерной службы
По делу о гибели 15 военнослужащих при пожаре в воинской части в селе Азат Гегаркуникской области возбуждено публичное уголовное преследование в отношении начальника инженерной службы воинской части Т. К. по ч. 3 статьи 550 УК РФ (военно-служебная халатность, повлекшая по неосторожности смерть человека). Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры РА.
Отмечается, что начальник инженерной службы воинской части Т.К., отвечая за материальное обеспечение вверенной ему части, обязан был добиться полного обеспечения оружием, боевой техникой и другими материальными средствами, иметь достоверную информацию и сведения о наличии вооружения, военной техники и других материальных средств в вверенной ему части. Был обязан требовать и организовывать получение материальных средств и передачу их своим подчиненным, контролировать выполнение требований пожарной безопасности в подчиненной ему части, а именно – в инженерно-саперной роте воинской части N РА, неся ответственность перед своими подчиненными за выполнение требований пожарной безопасности в части. В результате недобросовестного и халатного отношения к исполнению своих указанных служебных обязанностей, в том числе в направлении обеспечения пожарной безопасности в помещении инженерно-саперной роте воинской части, все это по неосторожности повлекло смерть человека (лиц).
В частности, 19 января после полуночи офицер инженерной службы N-й воинской части МО РА, являющийся начальником дислокации, в нарушение установленного порядка, находясь в доме по адресу: Гегаркуникская область, село Азат, 1-я улица д. 20, в помещении, предназначенном для личного состава вышеуказанной части, пытался зажечь печь бензином. В результате в помещении вспыхнул пожар. Из-за отсутствия надлежащих мер противопожарной защиты находившиеся в убежище военнослужащие не имели возможности потушить его и выломать железные решетки, прикрепленные к окнам помещения. В результате погибли 15 военнослужащих срочной службы этой роты, отдыхавших в помещении, офицер и четверо других военнослужащих срочной службы получили телесные повреждения различной степени.