Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Մյունխենի Անվտանգության կոնֆերանսի իր ելույթում հայտարարել է, որ շարունակելու է սատարել Հայաստանին և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մասնակցում է կոնֆերանսին։
Նա նաև ասել է, որ նեոգաղութարար Ռուսաստանը չի կարող հաղթահարել Կովկասի մարտահրավերները, հայտնում է «Հետքը»։
Նշվում է, որ Մակրոնի ելույթը հիմնականում նվիրված էր ռուս-ուկրաինական պատերազմին, բայց նա անդրադարձել է նաև Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակին։
Ֆրանսիայի առաջնորդը հիշեցրել է, որ մի քանի օրից՝ փետրվարի 24-ին կլրանա Ուկրաինա ռուսական ներխուժման մեկ տարին, և փաստ է, որ վերջնական եզրահանգումներ չեն կարող անել, կարող են ամփոփել այս մեկ տարին և որոշ տեսակետներ հայտնել։
«Բնականաբար, իմ ելույթի հիմքը կլինի Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը, բայց ես պետք է նշեմ, որ մենք չենք մոռանում շարունակվող պատերազմները Կովկասում, Մերձավոր Արևելքում, Աֆրիկայում, պայքարն ահաբեկչության դեմ, միջուկային անվտանգությունը և այլ հարցեր։
Այսօր մեր խնդիրն է բացատրել, հասկացնել, որ Ռուսաստանն անկայունություն և քաոս սերմանող ուժ է՝ նկատի ունենալով այն, ինչ նա անում է ոչ միայն Ուկրաինայում, այլև Կովկասում, Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայում՝ այս վերջինում՝ «Վագներ» խմբի միջոցով։
Ինչպես հավատալ, որ նեոգաղութարար Ռուսաստանը կարող է հաղթահարել Կովկասի մարտահրավերները։ Ես սա ասում եմ իմ ընկեր, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայությամբ, որի կողքին կշարունակենք լինել և գործել»,-ասել է Մակրոնը։
Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում վարչապետ Փաշինյանը կարճատև հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանի անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցեր շուրջ:

President Emmanuel Macron of France, speaking at the Munich Security Conference, questioned the belief that the challenges of the Caucasus can be overcome by the neo-colonial Russia, Asbarez reports.
In his remarks, coming on the eve of the first anniversary of the Russia-Ukraine war, Macron doubled-down on his criticism of Russia.
“In a few days it will be the anniversary of the illegal Russian aggression against Ukraine, and although we cannot make final conclusions, we can summarize this year and share certain perspectives. Naturally, the core of my speech will be the war unleashed by Russia against Ukraine, but I must mention that we do not forget the ongoing wars in the Caucasus, the Middle East, Africa, the fight against terrorism, nuclear security and other issues,” said Macron.
“Our task today is to explain, to make it clear that Russia is a force that spreads instability and chaos, which it does not only in Ukraine, but also in the Caucasus, the Middle East, Africa,” added Macron.
“How can we believe that the challenges of the Caucasus can be overcome by the neo-colonial Russia that I described a moment ago? I am saying this in the presence of my friend, Prime Minister Nikol Pashinyan, with whom we will continue to stand and act,” Macron said.
Macron and Pashinyan held an informal meeting on the margins of the Munich Conference, where the two exchanged views on regional security matters, the prime minister’s office said.
Pashinyan also held a similar meeting with President of the European Council Charles Michel, who also held a similar meeting with President Ilham Aliyev of Azerbaijan.