Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանն ասել է, որ շարունակելու են իրենց մանդատին համաձայն նպաստել ԼՂ բնակչության հումանիտար խնդիրների լուծմանը:
Վարչապետն ընդգծել է ՀՀ կառավարության և ԿԽՄԿ-ի միջև սերտ համագործակցության կարևորությունը: Փաշինյանը նշել է, որ ԿԽՄԿ-ն Լեռնային Ղարաբաղում գործող միջազգային միակ կազմակերպությունն է, որը հատկապես Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով էապես նպաստում է ԼՂ-ում առկա հումանիտար ճգնաժամի հետևանքով առաջացող տարբեր խնդիրների մեղմմանն ու լուծմանը ցուցաբերելով մարդասիրական աջակցություն: Վարչապետի խոսքով ԿԽՄԿ-ն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ունի կարևորագույն դեր ու նշանակություն:
ԿԽՄԿ նախագահը նշել է նաև ՀՀ կառավարության հետ արդյունավետ համագործակցության փաստը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ին` մինչ օրս Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների և նրանց ընտանիքների միջև կապ ապահովելու համար:

The International Committee of the Red Cross (ICRC) will continue to contribute to the solution of the humanitarian problems facing the people of Nagorno Karabakh (Artsakh) ICRC President Mirjana Spoljaric told Prime Minister Nikol Pashinyan on Friday, February 17.
The two met on the sidelines of the Munich Security Conference in Germany.
The Prime Minister emphasized the importance of close cooperation between the Armenian Government and ICRC. Nikol Pashinyan noted that the ICRC is the only international organization operating in Nagorno-Karabakh, which, especially given Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor, significantly contributes to alleviating and solving various problems arising from the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh by providing humanitarian support. According to the Prime Minister, the ICRC has key importance in the South Caucasus region.
The President of the ICRC stated that they will continue to contribute to the solution of the humanitarian problems of the NK population according to their mandate. Mrs. Spoljaric also mentioned the fact of effective cooperation with the Armenian government.
The Prime Minister thanked the ICRC for providing communication between the Armenian captives illegally held in Azerbaijan until now and their families.