Փետրվարի 21-ին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից 8 հիվանդ է տեղափոխվել Հայաստան, հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ անձինք տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
5 բուժառու, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել էին ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել է Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ օրս Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 113 հիվանդ։

В условиях блокировки Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 21 февраля, при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста 8 пациентов Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах с опухолевыми заболеваниями и патологиями, требующими неотложных хирургических вмешательств, были перевезены в специализированные медицинские центры Армения. Об этом сообщает министерство здравоохранения Арцаха.
В Арцах вместе со своими сопровождающими вернулись 5 пациентов, направленных в Армению для лечения в рамках госзаказа.
В медицинских учреждениях, находящихся в ведении Минздрава Арцаха, по-прежнему приостановлены плановые операции.
В отделениях неонатологии и реанимации МЦ «Аревик» находятся 5 детей.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 7 пациентов, из них 3 в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезено в общей сложности 113 пациентов.