Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ փետրվարի 23-ին տեղի է ունեցել կառավարության նիստ, որտեղ նա հրապարակել է Ռուբեն Վարդանյանին պետական նախարարի պաշտոնից ազատելու մասին հրամանագիրը։
Նա բարձր է գնահատել Վարդանյանի ջանքերը թե՛ Արցախի մասին միջազգային իրազեկվածության բարձրացման, թե՛ շրջափակման ընթացքում ներքին բազմաթիվ հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ։
«Այս ամբողջ ընթացքում ես և Ռուբեն Վարդանյանը եղել ենք միասին՝ ամենօրյա ռեժիմով հետևելով ինչպես Արցախում, այնպես էլ արտաքին աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձություններին, զարգացումներին, մշտապես մտքեր ենք փոխանակել ստեղծված իրավիճակում լուծումների շուրջ: Ես շնորհակալ եմ պարոն Վարդանյանին այն բանի համար, որ ինչպես ընկերական, այնպես էլ գործընկերային հարաբերություններում նա մշտապես ձգտել է առավելագույն չափով ինձ հետ կիսել պատասխանատվությունը և ոչ թե սահմանադրական նորմերին հղում անելով՝ փորձել այն բարդել ինձ վրա: Բայց մյուս կողմից նա գիտակցումով և ըմբռնումով էր մոտենում նաև Արցախում ստեղծված վիճակի ու հետագա բոլոր խնդիրների համար իմ անձնական պատասխանատվության ծավալին ու չափին»,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը:
Հարությունյանը նշել է, որ պետական նախարարի պարտականությունները առաջարկել է ստանձնել Հանրապետության գլխավոր դատախազ Գուրգեն Ներսիսյանին՝ հաշվի առնելով նրա մասնագիտական ու մարդկային որակները, աշխատանքում ցուցաբերած պրոֆեսիոնալիզմը, արդարամտությունը, սկզբունքայնությունն ու պետականամետությունը:
Նախագահը տեղեկացրել է, որ նոր պետական նախարարի համակարգման ոլորտում են լինելու բոլոր գործադիր մարմինները՝ բացառությամբ ուժայինների և Արտաքին գործերի նախարարության:
Մյունխենի համաժողովի շրջանակում Հարավային Կովկասի հարցերով պանելային քննարկման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարել էր, թե Բաքուն պատրաստ է բանակցել Լեռնային Ղարաբաղում ծնված և այնտեղ ապրող մարդկանց հետ, բայց ոչ Ռուբեն Վարդանյանի։ Մի քանի օր առաջ Վարդանյանն ամփոփել է ԱՀ պետնախարարի պաշտոնում իր պաշտոնավարման 100 օրը, որից 67-ն անցել է շրջափակման պայմաններում։
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր, ԱՀ պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի խորհրդական Մեսրոպ Առաքելյանը, անդրադառնալով պետնախարարի պաշտոնանկության մասին լուրերին, ասել էր, որ Վարդանյանը հրաժարական չի տալու, իսկ պաշտոնանկության դեպքում Արցախից չի հեռանա:

Указом президента Арцаха Араика Арутюняна Рубен Варданян осжобожден с должности госминистра Республики Арцах.
23 февраля под руководством Арутюняна состоялось заседание правительства. На заседании правительства президент Арутюнян также обнародовал указ об освобождении Рубена Варданяна с должности государственного министра. Он высоко оценил усилия Рубена Варданяна как по повышению международной осведомленности об Арцахе, так и по решению многих внутренних проблем во время блокады.
«Рубен Варданян и я были вместе все это время, ежедневно следя за событиями и развитиями, происходящими как в Арцахе, так и во внешнем мире, мы постоянно обменивались мыслями о решениях по сложившейся ситуации. Я благодарен господину Варданяну за то, что он всегда старался максимально разделить со мной ответственность как в дружеских, так и в партнерских отношениях, а не пытался переложить ее на меня, ссылаясь на конституционные нормы. Но с другой стороны, он осознанно и с пониманием относился к ситуации в Арцахе и к моей личной ответственности за все дальнейшие проблемы», – подчеркнул Арутюнян.
Он отметил, что предложил должность госминистра генпрокурору непризнанной республики Гургену Нерсисяну.
Арутюнян сообщил, что госминистр будет координировать все сферы исполнительной власти, кроме силовых структур и МИД.
В ходе панельной дискуссии по вопросам Южного Кавказа в рамках Мюнхенской конференции президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Баку готов вести переговоры с людьми, родившимися и проживающими в Нагорном Карабахе, но не с Рубеном Варданяном. Несколько дней назад Варданян подвел итоги 100 дней своего пребывания на посту госминистра Армении, 67 из которых он провел в условиях блокады.
Месроп Аракелян, соучредитель партии «Апрелу еркир», советник госминистра Армении Рубена Варданяна, касаясь новости об увольнении госминистра, заявил, что Варданян не подаст в отставку, и в случае увольнения, он не уйдет из Арцаха.