Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 23-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար, բնապահպանական և էներգետիկ ճգնաժամին:
Վարչապետը կարևորել է դրա հաղթահարման ուղղությամբ ՌԴ-ի կողմից անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը: Միաժամանակ, վարչապետն ընդգծել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Լաչինի միջանցքն Ադրբեջանի կողմից ապաշրջափակելու վերաբերյալ կայացված որոշման փաստը:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, 2021 թվականի հունվարի 11-ին, նոյեմբերի 26-ին և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին ստորագրված Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:

Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin spoke over the phone on Thursday, February 23 to discuss the humanitarian, environmental and energy crisis in Nagorno-Karabakh resulted by Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor.
The Prime Minister attached importance to the implementation of the necessary steps by the Russian Federation to overcome it. At the same time, the Prime Minister emphasized the ruling of the UN International Court of Justice regarding the unblocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan.
Issues related to the implementation of the trilateral agreements of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan signed on November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021 and October 31, 2022 were discussed.
The sides exchanged thoughts on the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.