ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Ժնևում ՄԱԿ-ի գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Տատյանա Վալովայայի հետ հանդիպմանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից 2022թ. սեպտեմբերին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի դեմ սանձազերծած լայնածավալ ագրեսիայի, ինչպես նաև 2022թ. դեկտեմբերից Լեռնային Ղարաբաղի ապօրինի շրջափակման հետևանքով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին:
Միրզոյանն ընդգծել է ՄԱԿ համապատասխան մարմինների՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու և ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը:
Երկուստեք նշվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կարևորությունը:
Քննարկվել են ՄԱԿ-ի համակարգի և մասնագիտացված գործակալությունների հետ հաստատված արդյունավետ համագործակցությունն առավել խորացնելու հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային կայունությանը և խաղաղությանը վերաբերող հարցերի:

On February 27, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Director-General of UN Geneva Tatiana Valovaya and drew her attention to Azerbaijan’s aggression both against Armenia and Nagorno Karabakh.
Mirzoyan weighed in on Azerbaijan's large-scale aggression unleashed against the sovereign territory of Armenia in September 2022, as well as to the situation in the region resulting from the illegal blockade of Nagorno-Karabakh since December, 2022. In this context, Mirzoyan emphasized the need for the relevant UN bodies to evaluate the situation on the ground and actively engage.
Both sides noted the importance of the decision made by the International Court of Justice on February 22 regarding the request for provisional measures.