ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի 52-րդ նիստին ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ Հաագայի դատարանի հրատապ միջոցներն իրավաբանորեն պարտադիր են, սակայն Ադրբեջանը չի դադարեցրել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը։
«Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի մարդու իրավունքների պաշտպանությունը շարունակաբար անտեսվել է։ Ըմբռնելով այլ վայրերում հակամարտությունների և ճգնաժամերի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի լրջությունը՝ հավատացած ենք, որ չի կարող լինել տառապանքի հիերարխիա՝ հիմնված աշխարհաքաղաքական նկատառումների և շահերի վրա:
Ի հեճուկս ամենի, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ձգտում է ազատորեն օգտվել իր իրավունքներից: Այս վճռականությունը չի փոխվել նույնիսկ Ադրբեջանի ճնշման և ագրեսիայի ավերիչ, շարունակական ալիքներից հետո, ինչի հետևանքով զոհվեցին հազարավոր մարդիկ, ավերվեցին հարյուրավոր քաղաքներ ու գյուղեր, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, մշակութային և կրոնական ժառանգության կոթողներ: Միջազգային հանրությունը, սակայն, հիմնականում անտարբեր մնաց, մինչդեռ Ադրբեջանն ավելի էր քաջալերվում՝ ոգևորված անպատժելիությունից: Այնուհետև այդ երկիրը հարձակվեց և օկուպացրեց ՀՀ ինքնիշխան տարածքները։
Նման լիակատար անպատժելիության մթնոլորտում Ադրբեջանը շարունակում է խախտել միջազգային մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները։ Շուրջ 80 օր է, ինչ Ադրբեջանը արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը։ Ադրբեջանը նաև խաթարել է էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը և պարբերաբար խափանում է գազամատակարարումը։ Դրա հետևանքով, Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը կանգնած է հումանիտար աղետի եզրին։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարում է, որ կարող է վերացնել շրջափակումը բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են լքել Լեռնային Ղարաբաղը։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան դանդաղ իրականացվող էթնիկ զտում:
Այս համատեքստում ես կցանկանայի ընդգծել, որ փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանն Ադրբեջանի դեմ իրավաբանորեն պարտադիր հրատապ միջոց է կիրառել Հայաստանի կողմից ներկայացված վարույթի շրջանակներում՝ միաժամանակ միաձայն մերժելով Հայաստանի դեմ ներկայացված զուգահեռ վարույթում Ադրբեջանի պահանջները Հայաստանի կողմից իբր ականներ տեղադրելու վերաբերյալ: Հիշյալ որոշման մեջ դատարանը վճռել է, որ առկա է «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» կոնվենցիայի շրջանակներում հայերի իրավունքներին անդառնալի վնաս հասցնելու անմիջական վտանգ և Ադրբեջանին պարտադրել է ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը: Արդարադատության միջազգային դատարանի հրատապ միջոցներն իրավաբանորեն պարտադիր են, սակայն մինչ այժմ Ադրբեջանը չի դադարեցրել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը։
Ադրբեջանն այս հանցագործությունը կատարում է չնայած Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման իրապես համընդհանուր այդ թվում՝ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի և Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի կողմից արված պահանջի»,-ասել է նախարարը։
Նա հավելել է, որ նույն կերպ Ադրբեջանը չի հետաքննել արտադատական սպանությունները, մահացած հայ զինծառայողների, այդ թվում՝ կանանց մարմինների խոշտանգումները, անդամահատումները և պղծումները, ինչի վերաբերյալ հստակ կոչ էր հնչեցվել ՄԱԿ մանդատակիրների կողմից:
«ՄԱԿ մարդու իրավունքների փորձագետները նաև ընդգծել են, որ իրենք դեռ ակնկալում են Ադրբեջանից ստանալ «տեղեկատվություն ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո ռազմագերիների կալանավորման փաստացի և իրավական պատճառների, ինչպես նաև անհետացածների ընտանիքներին նրանց ճակատագրի և ճշգրիտ գտնվելու վայրի մասին տեղեկացնելու վերաբերյալ ձեռնարկված միջոցների մասին»:
Ավարտելով խոսքս, ցանկանում եմ արտահայտել Հայաստանի հաստատակամ համոզմունքը, որ ՄԱԿ միջգործակալական առաքելության տեղակայումը Լաչինի միջանցքում և Լեռնային Ղարաբաղում այն նվազագույնն է, որ միջազգային հանրությունը կարող է անել այս պայմաններում։ ՄԱԿ-ն օժտված է համընդհանուր մանդատով և պետք է անվերապահ և անխոչընդոտ հասանելիություն ունենա դեպի կարիքի մեջ գտնվող անձինք: ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների մեխանիզմը պետք է օգտագործվի կյանքեր փրկելու, անհրաժեշտ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու և տուժած մարդկանց իրավունքները պաշտպանելու համար: Աշխարհը պետք է ականատեսը լինի միջազգային մեխանիզմների կիրառման դրական և հաջողված օրինակների, որոնց համար էլ հենց ստեղծվել և մանդատ են ստացել այդ մեխանիզմները։ Միջազգային համակարգը չի կարող ևս մեկ ձախողում իրեն թույլ տալ»,-ասել է Միրզոյանը:

Находящийся с рабочим визитом в Женеве министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 28 февраля принял участие в 52-й сессии Совета ООН по правам человека и выступил с речью. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
«Как недавно заявил Верховный комиссар, несмотря на геополитические разногласия, Совет должен быть местом, где мы собираемся вместе для защиты наших общих ценностей в области прав человека и нашей общей гуманности. Мы согласны с ним в том, что самой большой задачей системы защиты прав человека является обеспечение равного внимания к защите прав всех.
Мы считаем, что защита прав человека жителей Нагорного Карабаха постоянно игнорировалась. Осознавая серьезность ситуации в других местах из-за других конфликтов и кризисов, мы верим, что не может быть никакой иерархии страданий, основанной на геополитических соображениях и интересах.
Несмотря ни на что, народ Нагорного Карабаха стремился свободно осуществлять свои права человека. Эта решимость не изменилась даже после повторяющихся разрушительных волн репрессий и агрессии Азербайджана, унесших жизни тысяч людей и разрушивших сотни городов и сел, гражданскую инфраструктуру, культурное и религиозное наследие. Однако международное сообщество оставалось в значительной степени бездействующим, в то время как безнаказанность разжигала аппетит Азербайджана. Последние затем напали и оккупировали суверенные территории Республики Армения.
В атмосфере такой тотальной безнаказанности Азербайджан продолжает нарушать принципы международного права прав человека и международного гуманитарного права. Уже около 80 дней Азербайджан блокирует Лачинский коридор, единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром. Азербайджан также перекрыл электроснабжение и регулярно прекращает подачу газа. В результате армяне Нагорного Карабаха оказались на грани гуманитарной катастрофы. Между тем Азербайджан на самом высоком уровне заявил, что может снять блокаду для всех, кто хочет покинуть Нагорный Карабах. Это ползучая этническая чистка», – заявил министр.
Он напомнил, что 22 февраля Международный Суд применил юридически обязывающую временную меру против Азербайджана в рамках судебного разбирательства, возбужденного против него Арменией, единогласно отклонив иски Азербайджана, поданные в рамках параллельного разбирательства в отношении предполагаемого использования Арменией шахт. В указанном постановлении Суд установил, что существует неминуемый риск нанесения непоправимого ущерба правам армян в соответствии с Конвенцией о ликвидации расовой дискриминации, и обязал Азербайджан принять все необходимые меры для обеспечения беспрепятственного передвижения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
«Временные меры Международного суда носят юридически обязывающий характер, однако до сих пор Азербайджан не снял блокаду Лачинского коридора.
Азербайджан совершает это преступление на фоне широкого и поистине глобального требования открыть Лачинский коридор, в том числе со стороны Генерального секретаря ООН и Верховного комиссара по правам человека.
Точно так же Азербайджан не расследовал внесудебные казни, пытки, нанесение увечий и осквернение тел погибших армянских солдат, в том числе женщин, к чему конкретно призывали мандатарии специальных процедур ООН. Эксперты ООН по правам человека также подчеркнули, что все еще ожидают от Азербайджана «информации о фактических и правовых причинах продолжающегося удерживания военнопленных после прекращения боевых действий, а также о принятых мерах по информированию семей пропавших без вести об их судьбе и точном местонахождении».
В завершение позвольте, господин председатель, выразить твердую убежденность Армении в том, что развертывание межведомственной миссии ООН в Лачинском коридоре и Нагорном Карабахе – это тот минимум, который может сделать международное сообщество в данных обстоятельствах. ООН наделена универсальным мандатом и должна иметь безусловный и беспрепятственный доступ к нуждающимся людям. Механизм ООН по правам человека должен использоваться для спасения жизней, оказания необходимой гуманитарной помощи и защиты прав человека затронутых людей. Миру нужны положительные и успешные кейсы применения международных механизмов, для которых они были созданы и наделены мандатом. Международная система не может допустить еще одного провала», – заявил Мирзоян.