Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը, անդրադառնալով մարտի 5-ի վաղ առավոտյան ԱՀ ոստիկանության մեքենայի վրա ադրբեջանցիների հարձակմանը, հայտնել է, որ դիվերսիայի հետևանքով տարածքային կորուստներ արցախյան կողմը չունի։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Մարտի 5-ին` ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը թիրախավորել և կրակ է բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 ծառայող՝ փոխգնդապետ՝ Արմեն Մայորի Բաբայանը, մայոր՝ Դավիթ Վալերիի Դանիելյանը, լեյտենանտ՝ Արարատ Թելմանի Գասպարյանը: Եվս մեկ ծառայող՝ լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյանը, ստացել է հրազենային վիրավորում և գտնվում է հանրապետական բժշկական կենտրոնում՝ բժիշկների հսկողության տակ:
«Տարածքային կորուստներ չունենք, նման լուրերը սուտ են։
Մարտի 5-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանի զինված ուժերի դիվերսիոն խմբի կողմից Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության ծառայողների վրա զինված հարձակման դեպքի հետևանքով արցախյան կողմը տարածքային կորուստներ չի ունեցել։ Ադրբեջանական կողմը զոհեր է տվել ու հետ քաշվել»,-ասվում է գրառման մեջ։
Արցախի ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանը շտապել է կեղծ տեղեկություն տարածել այն մասին, իբր իրենց կողմից վնասազերծվել է Հայաստանից Արցախ զենք տեղափոխող մեքենան։
«Ադրբեջանական կողմը կեղծ փաստեր է ներկայացնում՝ պնդելով, թե իբր ոստիկանական մեքենայով զենք էր տեղափոխվում Հայաստանից Արցախ: Այնինչ իրականում ոչ միայն որևէ զենք չէր տեղափոխվում, այլև՝ ոստիկանության ծառայողները Ստեփանակերտից էին գնում դեպի ճանապարհին գտնվող իրենց հերթափոխի վայր»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ ոստիկանության ծառայողները երթևեկում էին մարդատար մեքենայով՝ Արցախի կողմից դեպի մեր ոստիկանական կետը, մեքենայում զենք, զինամթերք կամ ռազմամթերք չի եղել՝ ընդհանրապես։ Տեղի ունեցած դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության իրավասու մարմինները ունեն անհերքելի ապացույցներ, տեսագրություններ ու լուսանկարներ։
Արցախի Տեղեկատվական շտաբը ներկայացնում է ադրբեջանական դիվերսիոն հարձակման մանրամասները՝ տեսանյութում համապատասխան նշումներով:
Տեսանյութը ներկայացված է նաև ռուսերեն և անգլերեն նշումներով։
Ադրբեջանը հայտնել է 2 զոհի մասին՝ զինծառայող՝ Ալիբեյլի Շահրիյար Ռամիզօղլուի և Հուսեյնով Էշղին Ջամիլօղլուի, հայտնում է Haqqin.az-ը։

Государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Гурген Нерсисян заявил, что у Арцаха нет территориальных потерь в результате азербайджанской диверсии.
«У нас территориальных потерь нет, такие слухи – ложь. В результате вооруженного нападения диверсионной группы вооруженных сил Азербайджана сегодня рано утром на сотрудников Полиции МВД Республики Арцах арцахская сторона не понесла территориальных потерь», – отметил госминистр.
По его словам, азербайджанская сторона понесла людские потери и отступила.
5 марта, около 10:00 часов азербайджанская диверсионная группа проникла на территорию Республики Арцах и совершила вооруженное нападение на дежурный автомобиль Паспортно-визового управления полиции, в результате которого погибли 3 сотрудника полиции, один был доставлен в больницу с тяжелыми травмами и сейчас находится под наблюдением врачей.
«Азербайджан поспешил распространить ложную информацию о том, что якобы ими было обезврежено транспортное средство, перевозившее оружие из Республики Армения в Арцах. Это откровенная ложь и очередная попытка сфальсифицировать реальность, обмануть, ввести в заблуждение международное сообщество. Сотрудники полиции ехали на легковом пассажирском автомобиле со стороны Арцаха в наш отдел полиции, в машине не было ни оружия, ни боеприпасов — вообще.
Относительно обстоятельств произошедшего компетентные органы Республики Арцах располагают неопровержимыми доказательствами, видео- и фотоматериалами, которые в кратчайшие сроки будут представлены международной аудитории через наше Министерство иностранных дел. В последние дни вооруженные силы Азербайджана вели активную деятельность на разных направлениях линии соприкосновения, брали под прицел камеры, установленные для обеспечения безопасности наших населенных пунктов, повреждая или уничтожая их», – говорится в сообщении госминистра.
Информационный штаб республики представил видео с подробностями азербайджанской диверсии.
Азербайджан сообщил о двух погибших: военнослужащем Алибейли Шахрияре Рамизоглу и Гусейнове Эшгине Джамилоглу.