Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հույս է հայտնել, որ Երևանը դրական կարձագանքի խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ ադրբեջանական առաջարկներին։
«Հուսով ենք, որ Հայաստանը դրական կարձագանքի խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ մեր դիտողություններին»,-ասել է Ալիևը Բաքվում Լատվիայի նախագահ Էգիլս Լևիտիսի հետ բանակցություններից հետո։
Նա հավելել է, որ որոշ ժամանակ առաջ ներկայացրել էին իրենց առաջարկները, որոնք «հիմնված են միջազգային իրավունքի սկզբունքների և նորմերի վրա», հայտնում է Interfax.az-ը։
«Մենք ստացել ենք Հայաստանի մեկնաբանությունները։ Ի պատասխան մենք մեր մեկնաբանություններն ենք ուղարկել։ Այնպես որ, գործընթացը շարունակվում և հույս ունենք նույնքան ուժեղ քաղաքական կամք տեսնել ՀՀ կողմից»,-ասել է Ալիևը։
«Հուսով ենք, նրանք ճիշտ որոշում կկայացնեն, չեն փորձի ժամանակ ձգել, ինչպես 28 տարի, երբ մենք բանակցում էինք․․․Ակնկալում ենք, որ Հայաստանը ժամանակ չի կորցնի և դրական կարձագանքի մեր առաջարակներին, որոնց աջակցում են միջազգային դերակատարներից շատերը»,-ասել է Ալիևը։
Ավելի վաղ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր, որ խաղաղաղության պայմանագրի տեքստում 3-4 կետերի շուրջ Հայաստանն ու Ադրբեջանն առայժմ համաձայնության գալ չեն կարողանում՝ չնշելով, թե կոնկրետ որ կետերի մասին է խոսքը։

Baku hopes for a positive reaction from Yerevan to Azerbaijan's proposals for a peace agreement between the two countries, Azerbaijani President Ilham Aliyev said Wednesday, March 8.
"We hope that Armenia will respond positively to our comments on the proposals for a peace agreement," Aliyev said following talks with Latvian President Egils Levits in Baku.
He noted that "some time ago we submitted our proposals based on the norms and principles of international law."
“We have received comments from Armenia. In response, we have sent them our comments. So the process is underway, and we hope to see the same strong political will from Armenia,” Aliyev said.
Prime Minister Nikol Pashinyan said in mid-February that Armenia has finished working on the draft peace treaty with Azerbaijan and forwarded the proposals to Baku. Pashinyan told a Cabinet meeting on Thursday, February 16 that the proposals were also forwarded to the OSCE co-chairing countries.