Մարտի 9-ին Բրյուսելում ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 3-րդ նիստի արդյունքում եզրափակիչ հայտարարություն է ընդունվել՝ կոչ անելով Ադրբեջանին անհապաղ դուրս բերել զորքերը ՀՀ տարածքից։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ Խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեն.
-գոհունակությամբ նշել է ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև շատ լավ հարաբերությունները և հիշեցնում Եվրոպական խորհրդարանի և Հայաստանի Ազգային ժողովի դերը այս հարցում, հիմնված իրենց ժողովրդավարական լեգիտիմության վրա;
-շեշտել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հնարավոր չէ հասնել ռազմական ճանապարհով կամ ուժի կիրառման սպառնալիքով;
-պահանջել է հակամարտության համապարփակ քաղաքական կարգավորում՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան և հիմնված, մասնավորապես, ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների հավասար իրավունքների և ինքնորոշման` Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի առանցքային սկզբունքների, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի 2009թ. Հիմնարար սկզբունքների և տարրերի վրա;
-ընդգծել է, որ կողմերի միջև ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունների լիարժեք իրականացումը և առաջին հերթին՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, անհրաժեշտ նախապայմաններ են դեպի խաղաղություն առաջընթացի համար. այս կապակցությամբ դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքով անվտանգ տեղաշարժը երաշխավորելու իր պարտավորությունների խախտումը. հորդորում է անհապաղ դադարեցնել միջանցքի շրջափակումը` համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի պարտադիր կատարման ենթակա որոշման;
-հիշեցրել է տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային կապերի բացման անհրաժեշտությունը և կոչ է անում Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանություններին համաձայնության գալ այս հարցի վերաբերյալ ձևաչափերի շուրջ, որոնք պետք է լիովին հարգեն կողմերի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ազգային օրենսդրությունը;
-խստորեն դատապարտել է 2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքի դեմ իրականացված լայնածավալ ռազմական ագրեսիան, ինչպես նաև 2021 թվականի մայիսից սկսած ռազմական ներխուժումները Հայաստանի տարածք. կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ դուրս գալ Հայաստանի տարածքի բոլոր հատվածներից;
-ողջունել է Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը. կոչ է անում Ադրբեջանին լիովին համագործակցել ԵՄ առաքելության հետ և թույլ տալ նրա ներկայությունը նաև սահմանի իր կողմից;
-ընդգծել է առաջնահերթության կարգով առկա բոլոր հումանիտար խնդիրները լուծելու անհրաժեշտությունը. պահանջում է անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և այլ պահվող անձանց;
-կոչ է արել Ադրբեջանին հետաքննել հայ ռազմագերիների բռնի անհետացման վերաբերյալ առկա բոլոր հաղորդումները;
-խստորեն դատապարտել է 2022 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայ զինվորականների և անզեն ռազմագերիների խոշտանգումն ու սպանությունը. պնդում է մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից լիարժեք և թափանցիկ հետաքննության անհրաժեշտությունը;
-առաջարկել է ստեղծել անկախ անցումային արդարադատության մեխանիզմ, որը կքննի ռազմական հանցագործությունների մեղադրանքները, կհասցեագրի անհայտ կորածների խնդիրը, կքննի բռնի անհետացման մեղադրանքները, ինչպես նաև զինված հակամարտության ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունների փաստացի գնահատում կիրականացնի։
Նշվում է նաև, որ կոմիտեն լրջորեն մտահոգված է 2020 թվականի պատերազմից հետո Լեռնային Ղարաբաղում և շուրջը հայկական մշակութային ժառանգության հուշարձանների ծագումնաբանությունն աղավաղելու մասին հաղորդումներով։ Ընդգծում է առանց նախապայմանների ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անկախ փորձագիտական առաքելության մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ ապահովելու անհրաժեշտությունը;
«Կոմիտեն ողջունում է Հայաստանի հանձնառությունը ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) իրականացման գործընթացում, ինչպես նաև` 2021 թվականի մարտի 1-ից դրա ուժի մեջ մտնելուց ի վեր գրանցված առաջընթացը;
-շեշտում է, որ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը հիմնված է ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, լավ կառավարման և մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների նկատմամբ ԵՄ-ի և Հայաստանի ընդհանուր հանձնառության վրա, դրական է գնահատում վերջին մի քանի տարիների ընթացքում իրականացված կարևոր բարեփոխումները, որոնք Հայաստանը հաստատել են որպես լիարժեք ժողովրդավարական երկիր և լավ կառավարման տարածաշրջանային առաջատար. մտահոգված է թեև քաղաքական դաշտի բևեռացվածության աճով և կոչ է անում Հայաստանի բոլոր քաղաքական ուժերին զսպվածություն դրսևորել;
-ընդունում է Հայաստանի կողմից մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրերի լավ կատարումը և կոչ է անում ԵՄ խորհրդին սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսություն Հայաստանի հետ՝ մարդկանց միջև շփումներն էլ ավելի ամրապնդելու համար;
-կարևորում է ԵՄ տնտեսական և ներդրումային ծրագրով նախատեսված ներդրումների զգալի խթանը, որը կօգնի Հայաստանին կառուցել դինամիկ և դիմացկուն տնտեսություն, ընդգծում է իր ուշադրությունը հիմնական ոլորտների վրա, ներառյալ ռազմավարական կարևոր կապի ծրագրերը և աջակցությունը առավել խոցելի շրջաններին. ողջունում է Հայաստանի առաջընթացը ծրագրի շրջանակներում առաջնահերթ նախաձեռնությունների իրականացման գործում»,-ասվում է գրառման մեջ։

The EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee (PPC) has called on the Azerbaijani authorities to immediately withdraw from all parts of the territory of Armenia.
The third meeting of the Committee was held in Brussels on 9 March, under the co-chairmanship of Arman Yeghoyan, on behalf of the National Assembly of Armenia, and of Marina Kaljurand, on behalf of the European Parliament.
In a statement adopted after the meeting, the Committee, among other things,:
– Deeply regrets the loss of life, immense suffering and destruction caused by the Nagorno-Karabakh conflict and stresses that sustainable peace cannot be achieved by military means and the threat of use of force, but requires a comprehensive political settlement in accordance with international law and based in particular on the key principles of the Helsinki Final Act of non-use of force, territorial integrity, and the equal rights and self-determination of peoples, as well as on the OSCE Minsk Group’s 2009 Basic Principles and elements;
– Strongly supports the initiative of the President of the European Council to convene and mediate meetings of the leaders of Armenia and Azerbaijan and stresses the urgent need to proceed with the negotiations on a peace treaty, which must address the Nagorno-Karabakh conflict, and in particular provide guarantees for the rights and security of the Armenian population of Nagorno-Karabakh and enable the return of internally displaced persons and refugees; takes the view that an international guarantee mechanism should be established to this end and encourages active involvement of the EU and the EU Member States;
– Recalls the need to open all transport connections in the region, including between the western regions of the Republic of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic, in line with the trilateral statement of 9 November 2020; calls on the authorities of Armenia and Azerbaijan to agree on the modalities on this issue, which must fully respect the sovereignty, territorial integrity and national legislation/jurisdiction of the respective countries; points to the significant potential of unblocking regional communications to boost socio-economic development in the South Caucasus;
– Strongly condemns the large-scale military aggression by Azerbaijan in September 2022 against the territory of the Republic of Armenia, as well as the military incursions into Armenian territory since May 2021; calls on the Azerbaijani authorities to immediately withdraw from all parts of the territory of Armenia;
– Emphasises the need to address as a matter of priority all outstanding humanitarian issues; demands the immediate and unconditional release of all Armenian prisoners of war and other detainees still held by Azerbaijan and insists that they must be treated in accordance with international humanitarian law; calls on Azerbaijan to investigate reports of enforced disappearances of Armenian prisoners of war, calls on the authorities of Armenia and Azerbaijan to redouble efforts to clarify the fate of missing persons from both sides and from all stages of the conflict;
– Strongly condemns the acts of torture, mutilation and killing of Armenian military personnel and unarmed prisoners of war by Azerbaijani armed forces in September 2022 and the posting of videos of these crimes on social media; insists on a full and transparent investigation by the Azerbaijani authorities in order to bring the perpetrators to justice; condemns, in the same way, all earlier reports of alleged war crimes committed by any party and urges effective investigations by the responsible authorities;
– Welcomes the process of normalisation of relations between Armenia and Turkey and the progress achieved so far, including the resumption of flights between the two countries, lifting of air-cargo bans and agreement on opening their border to third nationals; encourages further engagement by both sides without preconditions and without linkage to the solution of Nagorno-Karabakh conflict; points to the potential positive effects for the entire South Caucasus region in terms of security as well as socio-economic development; commends the sending of Armenian humanitarian aid and search and rescue teams to Turkey after the earthquake of 6 February 2023; stresses the recognition of the Armenian Genocide as the most effective preventive mechanism against future genocides.