Freedom House միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպությունն արձանագրել է Ադրբեջանի կողմից իրականացված մի շարք հանցագործությունները Հայաստանի նկատմամբ։ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հատվածներ է ներկայացրել զեկույցից։
«Սեպտեմբերին ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել են Հայաստանի տարածք։ Շարունակվող ռազմական հակամարտության սրման հետևանքով զոհվել է մոտ 200 և վիրավորվել ավելի քան 293 հայ զինծառայող, երեք քաղաքացիական անձ սպանվել է, և 20 զինվոր գերեվարվել է։ Պաշտոնական զեկույցները պարունակել էին հավաստի ապացույցներ այն մասին, որ ադրբեջանական զորքերը կատարել են ռազմական հանցագործություններ։ Չնայած ակտիվ մարտական գործողությունները շարունակվել են երկու օր՝ դրան հաջորդած հրադադարը պարբերաբար խախտվել է։
Ադրբեջանական ուժերը շարունակաբար հարձակվել են ամբողջ սահմանի երկայնքով, օկուպացրել հայկական տարածքներ՝ մեծացնելով լայնամասշտաբ պատերազմի վտանգը»,-ասվում է զեկույցում։
Նշվում է նաև, որ 2020 թվականի նոյեմբերին հրադադարից հետո ադրբեջանական ուժերը վերահսկողության տակ են վերցրել Սյունիքի մարզը Հայաստանի մյուս հատվածների հետ կապող միակ խոշոր ճանապարհի` Գորիս-Կապան մայրուղու 21 կմ տարածքը՝ բաժանելով գյուղերը և զրկելով բնակիչներին ազատ տեղաշարժվելու հնարավորությունից։ 2021 թվականի նոյեմբերին ադրբեջանական ուժերը ճանապարհի երկայնքով նոր անցակետեր են կառուցել։
«2022 թվականին տասնյակ հայ ռազմագերիներ կալանքի տակ են մնացել Ադրբեջանում։ Նրանցից ոմանք խոշտանգումների են ենթարկվել կալանքում գտնվելու ժամանակ»,-ասվում է Freedom House-ի զեկույցում։
Որպես հետգրություն Թովմասյանը կարևորել է նման զեկույցներն իրավապաշտպան կազմակերպության կողմից և հորդորել մյուսներին լինել անկաշկանդ՝ Ադրբեջանի կողմից ոչ միայն Հայաստանի, այլև արդեն 3 ամիս շրջափակված Արցախի դեմ ցանկացած խախտման, միջազգային իրավունքի կոպտագույն ոտնահարման մասին բարձրաձայնելու տեսանկյունից։

Freedom House recently published its annual Freedom in the World report and acknowledged a number of crimes committed by Azerbaijan against Armenia.
“In September, Azerbaijani military forces entered Armenian territory. The escalation of the ongoing military conflict killed nearly 200 and injured more than 293 Armenian soldiers; three civilians were killed; and 20 soldiers were taken as prisoners of war. Official reports included credible evidence that Azerbaijani troops had committed war crimes. While active hostilities lasted two days, the subsequent ceasefire has been regularly violated,” the report said.
“Azerbaijani forces continued to attack and occupy Armenian territory along the border, threatening the democratic government in Yerevan and raising the risk of full-scale war.
“Effects of the conflict over Nagorno-Karabakh have continued into 2022, continuing to constrain freedom of movement along some border areas. After the November 2020 ceasefire, Azerbaijani forces took control over a 21-kilometer (13-mile) stretch of the Goris-Kapan highway, the only major road connecting the Syunik region to the rest of Armenia, partitioning villages and affecting residents’ ability to move freely. In November 2021, Azerbaijani forces built new checkpoints along the road.
“In 2022, dozens of Armenian prisoners of war reportedly remained in Azerbaijani custody in 2022. Some were reportedly tortured while in detention.”