Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի հաղթահարման համատեքստում կարևորել է ռուսական կողմից հասցեական արձագանքը:
Քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը:
Այս համատեքստում Փաշինյանն անդրադարձել է մարտի 5-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված ահաբեկչական գործողությանը և դրա հետևանքներին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ հայտարարությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Կրեմլի հրապարակած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ։
«Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ընթացիկ իրավիճակի քննարկման ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը շեշտել է բոլոր ծագող հարցերը կառուցողական մոտեցումով լուծելու, ռուս խաղաղապահների հետ կողմերի սերտ շփումների և փոխգործակցության անհրաժեշտությունը»,-ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ։

13 Март 2023 - 12:12 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом РФ Владимиром Путиным. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
В ходе телефонного разговора обсуждался вопрос продолжающегося гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, образовавшегося вследствие блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Премьер-министр Пашинян коснулся и террористической операции, проведенной Азербайджаном в Нагорном Карабахе 5 марта, и ее последствий. В контексте преодоления кризиса в Нагорном Карабахе премьер-министр Армении подчеркнул важность адресной реакции со стороны РФ.
Состоялся также обмен мыслями о процессе урегулирования армяно-азербайджанских отношений.
Были обсуждены вопросы, связанные с выполнением положений трехсторонних заявлений лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года, 26 ноября и 31 октября 2022 года.