Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի հաղթահարման համատեքստում կարևորել է ռուսական կողմից հասցեական արձագանքը:
Քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը:
Այս համատեքստում Փաշինյանն անդրադարձել է մարտի 5-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված ահաբեկչական գործողությանը և դրա հետևանքներին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ:
Քննարկվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի և 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների եռակողմ հայտարարությունների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Կրեմլի հրապարակած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ։
«Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ընթացիկ իրավիճակի քննարկման ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը շեշտել է բոլոր ծագող հարցերը կառուցողական մոտեցումով լուծելու, ռուս խաղաղապահների հետ կողմերի սերտ շփումների և փոխգործակցության անհրաժեշտությունը»,-ասվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ։

Prime Minister Nikol Pashinyan spoke to Russian President Vladimir Putin over the phone on Monday, March 13 and stressed the importance of a targeted reaction from Russia to Azerbaijan’s attacks on Nagorno Karabakh.
According to a statement from Pashinyan’s office, the ongoing humanitarian crisis in Nagorno Karabakh resulted by Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor was discussed.
“In this context, Prime Minister Pashinyan referred to the terrorist act carried out by Azerbaijan in Nagorno Karabakh on March 5 and its consequences. In the context of overcoming the crisis in Nagorno Karabakh, the Prime Minister of Armenia attached importance to the addressed response of the Russian Federation,” the statement read.
“The sides also exchanged views on the process of normalization of Armenia-Azerbaijan relations.”
Issues related to the implementation of the trilateral statements of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan of November 9, 2020, January 11, and November 26, 2021, and October 31, 2022 were discussed.