Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, բացելով կառավարության նիստը, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի պետական ու մերձպետական քարոզչությունը տևական ժամանակ ԼՂ-ի նկատմամբ լայնածավալ հարձակման լրատվական ֆոն է ստեղծում, և որ լարվածության միտումները տեսանելի են նաև գետնի վրա։
«Մեր գնահատականը մնում է նույնը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ԼՂ ժողովրդի նկատմամբ էթնիկ զտումների, ցեղասպանության նախապատրաստություններ է տեսնում», – ասել է նա։
Փաշինյանը նաև հայտարարել է, որ անհետաձգելի է համարում, որ Հայաստանը միջոցներ ձեռնարկի ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային մեխանիզմների գործարկման ուղղությամբ։ Նա հավելել է, որ համապատասխան հանձնարարականներ է տվել ԱԳՆ-ին։
«Խոսքը ՄԱԿ-ի շրջանակներում նախատեսված մեխանիզմների մասին է, այս մասին ԱԳՆ-ին տվել եմ համապատասխան հանձնարարականներ», – ասել է նա։
Վարչապետը հավելել է, որ շարունակվում են աշխատանքները Լաչինի միջանցք ու Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելություն գործուղելու ուղղությամբ։

Prime Minister Nikol Pashinyan has said that Azerbaijan's state and state-affiliated propaganda has been devising what he described as “media background” for a large-scale attack on Nagorno-Karabakh (Artsakh) for a long time.
Pashinyan told a Cabinet meeting on Thursday, March 16 that tendencies of increasing tensions are also visible on the ground.
"Our assessment remains the same: the military-political leadership of Azerbaijan is making preparations for ethnic cleansing and genocide against the people of Nagorno-Karabakh," he said.
Pashinyan also noted that Armenia should take urgent measures to launch international mechanisms for the prevention of genocides. He added that he has given relevant instructions to the Foreign Ministry.
"We mean mechanisms within the framework of the United Nations, I have given relevant instructions to the Foreign Ministry about this," he said.
The Prime Minister added that the work is continuing in the direction of sending an international fact-finding mission to the Lachin Corridor and Nagorno-Karabakh.