Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ Հայաստանը ստացել է Ադրբեջանի նոր առաջարկները խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ, որոնք կքննարկի և կներկայացնի իր դիտարկումները։
Նա հավելել է, որ այսպիսով երկու կողմը թևակոխել են պայմանագրի նախագծի քննարկման 4-րդ շրջափուլ։
«Մենք կքննարկենք և առաջիկայում կներկայացնենք մեր դիտարկումները։ Հավատարիմ ենք ու չենք շեղվելու խաղաղության օրակարգից»,-ասել է նա։
Փաշինյանը միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ, ի հեճուկս նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի, մինչև հիմա Ադրբեջանը չի վերադարձրել հայ գերիներին, պատանդներին, այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև շարունակում է օկուպացիայի տակ պահել 1994, 2021, 2022 թվականների ագրեսիայի հետևանքով բռնազավթած ՀՀ ինքնիշխան տարածքները։

16 Март 2023 - 11:33 AMT
Армения получила новые предложения Азербайджана по мирному договору и вскоре представит свои наблюдения. Об этом на заседании правительства 16 марта заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Хочу сообщить, что мы получили новые предложения Азербайджана по мирному договору. Таким образом, мы вышли на 4-й этап обсуждения проекта мирного договора. Мы обсудим и представим наши наблюдения в ближайшее время. Мы остаемся верны и не отступим от мирной повестки», – отметил он.
Пашинян обратил внимание международного сообщества на то, что вопреки пункту 8 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Азербайджан не возвратил армянских пленных, заложников и других задержанных лиц и продолжает оккупацию суверенных территорий Республики Армения, захваченных в результате агрессий 1994, 2021, 2022 годов.