Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված ճգնաժամային վիճակին, հայտարարել է, որ ՀՀ ԱԳՆ-ին հանձնարարել է դիմել ՄԱԿ տեղահանված հայերին ԼՂ վերադարձնելու հարցով։
Նա հիշեցրել է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության այն դրույթը, որտեղ ասվում է, թե ներքին տեղահանված անձինք և փաստականները վերադառնում են ԼՂ–ի տարածք և հարակից շրջաններ ՄԱԿ–ի Փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Սա նշանակում է, որ պետք է միջազգային մեխանիզմներ գործարկվեն ԼՂ–ի Հադրութի շրջանի, Շուշիի, Մարտակերտի, Մարտունու, Շահումյանի շրջանների, Գետաշենի, Լաչինի և ԼՂ հարակից այլ շրջանների հայերի վերադարձի ուղղությամբ։ Այս մասով հանձնարարարել եմ ԱԳՆ–ին, որպեսզի բանակցություններ սկսի ՄԱԿ Փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի հետ` տեղահանված հայերին Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձնելու վերաբերյալ»,– ասել է Փաշինյանը։
Նա շեշտել է, որ այս կապակցությամբ պետական մարմինների են դիմում նաև Բաքվի, Շիրվանի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Խանլարի, Շամխորի, Նախիջևանի և Ադրբեջանի այլ շրջանների էթնիկ զտման ենթարկված հայության ներկայացուցիչներ։ Նրանք բողոքում են, թե ինչու ՀՀ կառավարությունը չի պաշտպանում իրենց իրավունքները, ինչու չի բարձրացնում միջազգային խաղաղապահ ուժերի ուղեկցությամբ իրենց տները վերադառնալու հարցը։
Փաշինյանն ընդգծեց` խնդիրն այն է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետը վերաբերում է միայն ԼՂ–ին և նրան անմիջապես հարակից շրջանների փախստականներին ու ներքին տեղահանվածներին։
Ըստ ՀՀ վարչապետի` սա խնդիր չէ, և Բաքվի, Շիրվանի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի, Խանլարի, Շամխորի, Նախիջևանի և Ադրբեջանի այլ շրջանների էթնիկ զտման ենթարկված հայության ներկայացուցիչները կարող են ինքնակազմակերպվել և իրենց գույքային վերադարձի և այլ իրավունքները պաշտպանելմիջազգային ատյաններում։
2020թ.–ի նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը համատեղ հայտարարություն ընդունեցին ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ։ Եռակողմ հայտարարության համաձայն` Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի և Լաչինի միջանցքի երկայնքով տեղակայվեց Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը՝ 1960 զինծառայողներով։ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը տեղակայվել է 5 տարի ժամկետով:

16 Март 2023 - 11:31 AMT
Премьер Армении Никол Пашинян поручил МИД республики начать переговоры с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев о перемещенных лицах Нагорного Карабаха. Об этом премьер сообщил на заседании правительства 16 марта.
Пашинян отметил, что Армению беспокоит тот факт, что международный механизм, определенный пунктом 7 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, не был задействован. Он напомнил, что в пункте 7 трехстороннего заявления говорится: «Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и соседних регионов под наблюдением Верховного комиссара ООН по делам беженцев».
«Это означает, что должны быть запущены международные механизмы возвращения в Гадрутский район, Шушинский, Мартунинский, Мартакертский, Шаумянский, Геташенский, Лачинский и в другие прилегающие к Нагорному Карабаху районы. И я поручил министерству иностранных дел начать официальные переговоры на эту тему с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев», – сказал премьер.
По словам Пашиняна, к властям обращаются и армяне, которые стали жертвами этнических чисток в Баку, Ширване, Сумгаите, Кировабаде, Ханларе, Шамхоре, Нахиджеване и в других районах Азербайджана, протестуя против того, что власти Армении не поднимают вопросы их возвращения в свои дома в сопровождении международных миротворческих сил.
«Проблема в том, что пункт 7 трехстороннего заявления от 9 ноября относится только к беженцам и вынужденным переселенцам Нагорного Карабаха и непосредственно прилегающих к нему районов. Но это, конечно, не является препятствием для того, чтобы представители армянства, подвергшегося этнической чистке в Баку, Ширване, Сумгаите, Кировабаде, Ханларе, Шамхоре, Нахиджеване и в других районах Азербайджана, самоорганизовались и защитили свои права по возврату, имущественные и другие права в международных инстанциях», – заключил Пашинян.