ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը, թե ՌԴ-ն է ԼՂ բնակչության անվտանգության երաշխավորը, ասել է՝ ԼՂ համար պատասխանատվությունը երրորդ երկրների վրա բարդելու ՀՀ փորձերը մնում են վերջինիս խղճին։
«Հայաստանի ղեկավարության հայտարարությունները դիտարկում ենք որպես այն գծի շարունակություն, որը ստանձնել են ԵՄ հովանու ներքո Պրահայում անցկացված գագաթնաժողովում։ Ուստի հայկական կողմի, նկատի ունեմ՝ Հայաստանի ղեկավարության խղճին ենք թողնում Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագրի համար պատասխանատվությունը երրորդ երկրների վրա բարդելու փորձերը»,- ասել է Զախարովան, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա հավելել է, որ ՌԴ գլխավոր նպատակը խաղաղության և կայունության հասնելն է ու տարաձայնությունները հարթելը, սակայն դա կարող է անել միայն սեփական պատասխանատվության գոտում։
«Մեր երկրի բոլոր պարտավորությունները հստակ գրանցված են ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։ Ուղղակի պետք է բացել այդ փաստաթուղթը և նայել, թե ինչ պարտավորություններ ունի մեր երկիրը, և ինչ չունի։ ՌԴ խաղաղապահներն անում են իրենցից կախված ամեն ինչ, որպեսզի թույլ չտան սրացում և կայունացնեն իրավիճակը։ Դա անում են իրենց պատասխանատվության գոտում»,- ասել է Զախարովան։
Փաշինյանը մարտի 16-ի կառավարության նիստում հայտարարել է, որ ԼՂ անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստանն է, և պետք է կատարի այդ դերակատարումը։ Նա մեջբերումներ է արել ԼՂ վերաբերյալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ ՌԴ Դաշնային խորհրդին ուղղված դիմում-նամակից, ինչպես նաև ՌԴ Դաշնային խորհրդի 2020-ի նոյեմբերի 18 որոշումից։ Նա հավելել է, որ ՌԴ-ն այդպիսով պաշտոնապես արձանագրել է ԼՂ քաղաքացիական բնակչության զանգվածային սպանության հավանականությունը և ստանձնել ԼՂ ժողովրդի անվտանգության երաշխավորի դերակատարումը։

Россия оставит на совести руководства Армении попытки возложить ответственность за безопасность Нагорного Карабаха на третьи страны. Об этом заявила 16 марта на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы рассматриваем высказывания армянского руководства как продолжение линии, которая была взята на саммите в Праге в октябре 2022 года под эгидой Евросоюза. Поэтому оставляем на совести армянской стороны, я имею в виду руководство Армении, попытки возложить на третьи страны ответственность за судьбу Нагорного Карабаха», – сказала она, комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что Россия является гарантом безопасности Нагорного Карабаха.
Захарова подчеркнула, что главной целью России является достижение мира, стабильности и преодоление разногласий, однако делать это можно только в рамках своей зоны ответственности. «Все обязательства нашей страны четко прописаны. Прописаны они в трехстороннем заявлении лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года. Нужно просто открыть этот документ и посмотреть, какие обязательства несет на себе наша страна, а какие нет. И все станет достаточно просто. Российские миротворцы делают все от них зависящее, чтобы не допустить эскалации и стабилизировать обстановку на земле, и тоже делают это в зоне своей ответственности», – отметила официальный представитель МИД РФ.
Ранее Пашинян на заседании правительства отметил заслугу российских миротворцев в том, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе из-за перекрытия Азербайджаном Лачинского коридора не превратился в катастрофу. При этом он добавил, что решением об отправке миротворцев в Нагорный Карабах Россия официально констатировала вероятность массовых убийств гражданского населения и взяла на себя роль гаранта безопасности народа и гражданской инфраструктуры Нагорного Карабаха. Он добавил, что если РФ не может выполнить роль гаранта безопасности, то должна обратиться в Совбез ООН.