Մարտի 17-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից 12 բուժառու է ՀՀ տեղափոխվել։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով հիվանդները տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Պետական պատվերի շրջանակներում ՀՀ ուղեգրված 10 բուժառու ուղեկցողների հետ վերադարձել է Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ օրս Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 194 հիվանդ։

В условиях блокады Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного креста 17 марта 12 пациентов Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах с опухолевыми заболеваниями и патологиями, требующими неотложных хирургических вмешательств, были перевезены в специализированные медицинские центры Армения. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
10 пациентов, которые были направлены на лечение в РА в рамках госзаказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
В отделении неонатологии и реанимации МЦ «Аревик» находятся 7 детей.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 5 пациентов, из них 1 в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезено всего 194 пациента.