Պատերազմի ուսումնասիրման ամերիկյան ինստիտուտը՝ ISW-ն, ուկրաինական պատերազմին նվիրված զեկույցում անդրադարձել է է նաև մեր երկրին՝ նշելով, որ ՌԴ-ն կորցնում է իր ազդեցությունը Հայաստանում։
Մասնավորապես, զեկույցում ասվում է, որ Ռուսաստանի կողմից իր «խաղաղապահ ուժերի տարրերի վերաբաշխումը Լեռնային Ղարաբաղից Ուկրաինա քայքայում է Ռուսաստանի ազդեցությունը Հայաստանի վրա»,գրում է Factor.am-ը։
Նշվում է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 16-ին մեղադրել է Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի դեմ նոր լայնածավալ հարձակման և ցեղասպանություն իրականացնելու պատրաստության մեջ։
«Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը պետք է դիմի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին, եթե Ռուսաստանի Դաշնությունը չկարողանա պահպանել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Լեռնային Ղարաբաղում կնքված հրադադարը, որը Մոսկվայի միջնորդությամբ հաստատվել է Ադրբեջանի հետ։ Փաշինյանը ավելի վաղ մեղադրել էր Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի «խաղաղապահ ուժերին» 2022 թվականի դեկտեմբերին այս զինադադարի համաձայն «իր պարտավորությունները չկատարելու» մեջ այն բանից հետո, երբ ռուսական ուժերը չկարողացան ապահովել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև Լաչինի միակ ճանապարհով ազատ երթևեկությունը։ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի «խաղաղապահ ուժերը» ամենայն հավանականությամբ թերկազմավորված են»,-ասվում է զեկույցում։
Ըստ ինստիտուտի՝ ռուս զինվորականները վերաբաշխել են 15-րդ առանձին գվարդիական մոտոհրաձգային բրիգադի՝ Ռուսաստանի միակ խաղաղապահ բրիգադի տարրերը Լեռնային Ղարաբաղից Ուկրաինա 2022 թվականի մարտին։ Ուկրաինայի Գլխավոր շտաբը հայտնել է, որ իր ուժերը լուրջ վնաս են հասցրել 15-րդ առանձին գվարդիական մոտոհրաձգային բրիգադին՝ սպանելով 800-ին և վիրավորելով բրիգադի 1800 զինվորից մոտ 400-ին, որոնք 2022 թվականի հունիսի դրությամբ Ուկրաինայում են տեղակայվել։
«Ռուսաստանը, ամենայն հավանականությամբ, կկորցնի ռազմական ազդեցությունը այլ հետխորհրդային երկրներում ևս, քանի որ Մոսկվան Ղրղզստանում, օկուպացված Վրաստանի (Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի) և Տաջիկստանի ռուսական բազաներից վերաբաշխել է մշտապես տեղակայված ռուսական ուժերի տարրերը՝ Ուկրաինայում կռվելու համար»,-ասվում է զեկույցում։
Փաշինյանը մարտի 16-ի կառավարության նիստում հայտարարել է, որ ԼՂ անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստանն է, և պետք է կատարի այդ դերակատարումը։ Նա մեջբերումներ է արել ԼՂ վերաբերյալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ ՌԴ Դաշնային խորհրդին ուղղված դիմում-նամակից, ինչպես նաև ՌԴ Դաշնային խորհրդի 2020-ի նոյեմբերի 18 որոշումից։ Նա հավելել է, որ ՌԴ-ն այդպիսով պաշտոնապես արձանագրել է ԼՂ քաղաքացիական բնակչության զանգվածային սպանության հավանականությունը և ստանձնել ԼՂ ժողովրդի անվտանգության երաշխավորի դերակատարումը։

The American research group and think tank Institute for the Study of War (ISW) has weighed in on Russia’s Russia’s eroding influence with Armenia.
In its March 16 assessment of Russia’s war against Ukraine, ISW said Russia’s redeployment of elements of its “peacekeeping force” from Nagorno-Karabakh to Ukraine is eroding Russia’s influence with Armenia.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan accused Azerbaijan of preparing to conduct a new large-scale attack and genocide against ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh on March 16, the report said.
Pashinyan stated that Armenia should appeal to the United Nations Security Council if the Russian Federation is unable to uphold the November 9, 2020, Nagorno-Karabakh ceasefire that Moscow helped broker with Azerbaijan.
The Armenian PM previously accused Russia’s peacekeeping force in Nagorno-Karabakh of “not fulfilling its obligation” under this ceasefire in December 2022 after Russian forces failed to secure passage on the only road through the Lachin Corridor between Armenia and Nagorno-Karabakh.
“Russia’s “peacekeeping force” in Nagorno-Karabakh is very likely understrength. The Russian military redeployed elements of the 15th Separate Guards Motorized Rifle Brigade — Russia's only dedicated peacekeeping brigade — from Nagorno-Karabakh to Ukraine in March 2022,” the report said.
“Ukraine’s General Staff reported that Ukrainian forces severely degraded the 15th Separate Guards Motorized Rifle Brigade, killing about 800 and wounding about 400 soldiers of the brigade’s 1,800 soldiers that deployed to Ukraine as of June 2022. Russia will likely lose military influence in other post-Soviet states since Moscow has redeployed elements of permanently stationed Russian forces from Russian bases in Kyrgyzstan, occupied Georgia (Abkhazia and South Ossetia), and Tajikistan to fight in Ukraine.”