ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստոււմ, անդրադառնալով ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակին և Թալիշից Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հնչեցրած սպառնալիքներին, նշել է, որ Թալիշում տեղի ունեցածն Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականության հիմնավոր ապացույց է։
Նա հավելել է, որ 44-օրյա պատերազմի արդյունքում հայաթափված, էթնիկ զտման ենթարկված Թալիշ գյուղում Ադրբեջանը քանդում է սեփականության իրավունքով հայերին պատկանող տները, ինչն ապօրինի է, փոխարենը տներ կառուցում ադրբեջանցիների համար։
«Հինավուրց հայկական կոթողներից Ադրբեջանը ջնջում է հայկական արձանագրությունները և հարցը համարում լուծված։ Այդպես Ադրբեջանը ցույց է տալիս հայերի իրավունքների «ապահովման» իր մոտեցումը»,-ասել է վարչապետը։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանի այդ քայլերը հակասում են նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին, որի 7-րդ կետորվ պետք է ապահովվի ներքին տեղահանվածների վերադարձը՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո։
Փաշինյանը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի այդ գործողություններին հետևել է ԼՂ-ից և հարակից շրջաններից բռնագաղթած հայերի հայտարարությունը, ովքեր 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ստորագրած երկրների ղեկավարներից և ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարից պահանջում են ապահովել ԼՂ և հարակից շրջաններից բռնագաղթած հայերի արժանապատիվ ու ապահով վերադարձը պատմական հողեր։
«Որպես նշված հայտարարության հասցեատերերից մեկը՝ ուզում են հստակ նշել, որ այդ պահանջն արդարացի է, և ՀՀ կառավարությունը բոլոր միոջցները պետք է ձեռնարկի հայտարարության շահառուների իրավունքները պաշտպանելու համար»,-ասել է վարչապետը։
Նա նաև նշել է, որ Ալիևը Թալիշում բացահայտ, բառացի ասել է, թե ՀՀ-ն պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմանները, հակառկ դեպքում «ոչ մի խաղաղության պայմանգիր չի լինելու», սա բառացի մեջբերում է, ինչը այլ կերպ քան ագրեսիայի ակտ ՀՀ նկատմամաբ, ինչպես նաև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կոպիտ ոտնահարում դժվար է որակել։
Ալիևն օկուպացված Թալիշում հայտարարել է, թե Հայաստանը հանգիստ ապրելու համար պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմանները։ Ալիևը նաև ասել է, որ հետպատերազմյան իրողությունները պետք է արտացոլվեն բանակցություններում, հակառակ դեպքում «ոչ մի խաղաղ պայմանագիր չի լինի»։
«Որպեսզի Հայաստանը կարողանա հանգիստ ապրել 29 հազար քկմ տարածքում, մեկ պայման կա՝ նրանք պետք է ընդունեն մեր պայմանները՝ պաշտոնապես Ղարաբաղը ճանաչեն Ադրբեջանի տարածք, մեր պայմանների հիման վրա սահմանազատման աշխատանքներ իրականացնեն»,-ասել է նա։

23 Март 2023 - 13:16 AMT
Пашинян: В Талише Азербайджан сносит дома армян, демонстрируя свой подход к «обеспечению» прав армян
Азербайджан 100-й день незаконной блокировки Лачинского коридора отметил 13-м перекрытием подачи природного газа в Нагорный Карабах, этому предшествовало выступление лидера Азербайджана Ильхама Алиева в карабахском селе Талиш, подвергшемся этнической чистке, которое сложно не назвать агрессивным. Об этом на очередном заседании правительства заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«То, что произошло в селе Талиш, является фундаментальным, веским доказательством проводимой Азербайджаном политики этнических чисток и геноцида. В этом селе, из которого в результате 44-дневной войны были изгнаны все армяне, Азербайджан сносит дома, принадлежащие армянам, и возводит на их месте дома, предназначенные для азербайджанцев. То, о чем мы давно предупреждали, уже реальность. Параллельно Азербайджан стираетсо старинных армянских памятников и построекнадписи, и считает вопрос решенным. Таким образом руководство Азербайджан демонстрирует свою модель по «обеспечению» прав и безопасности или «интеграции» армян Нагорного Карабаха», – заявил Пашинян.
Эти действия являются незаконными и явно противоречат пункту 7 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, где, напомню, сказано: «Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под наблюдением Верховного комиссара ООН по делам беженцев», подчеркнул премьер.
«Это означает, что 18 марта должно было ознаменоваться возвращением армянского населения в Талиш, а не вандальским актом сноса их домов», – отметил Пашинян.
По словам премьера, за этими действиями руководства Азербайджана последовало заявление наших соотечественников, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха и соседних регионов, которые потребовали от руководства стран, подписавших Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, от Верховного комиссара ООН по делам беженцев обеспечить их безопасное и достойное возвращение на свои исторические земли и в бывшие поселения, в соответствии с обязательствами, принятыми по Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, и с правами человека и гуманитарного права.
«Как один из адресатов указанного заявления, хочу четко подчеркнуть, что считаю указанное требование справедливым, и правительство Республики Армения должно принять все политические и дипломатические меры для защиты прав заинтересованных лиц и авторов этого заявление», – заключил Пашинян.