ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը եգիպտական առաջատար AlQahera News լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով թեմային, թե ինչ հարցեր են քննարկվում ՀՀ-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման շրջանակում, բանակցությունների 3 ուղղություն է նշել։
«Առկա են բանակցությունների առանձին ուղղություններ. առաջինը՝ տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացումն է, երկրորդը՝ սահմանազատումն ու սահմանային անվտանգությունը և երրորդը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ հարաբերությունների հաստատման պայմանագիրը:
Հաղորդակցությունների հարցի հետ կապված մեր դիրքորոշումը հստակ է. Հայաստանը պատրաստ է բոլոր կոմունիկացիաների բացմանն այն պահին, երբ Ադրբեջանն ընդունի, որ ճանապարհները պետք է գործեն այն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո, որոնց տարածքով դրանք անցնում են: Սահմանազատման հետ կապված, ցավոք, 2022թ. համապատասխան հանձնաժողովների կազմավորումից ընդամենն ամիսներ անց Ադրբեջանը ոչ միայն նոր տարածքային պահանջներ ներկայացրեց, այլ նաև ևս մեկ ներխուժում իրականացրեց ՀՀ ինքնիշխան տարածք՝ փորձելով արդարացնել իր ագրեսիան սահմանների՝ սահմանազատված չլինելու կեղծ փաստարկով:
Անդրադառնալով պայմանագրին՝ պետք է նշեմ, որ որ սկսած 2022թ. դեկտեմբերից մենք փոխանակել ենք պայմանագրի նախագծի մի շարք առաջարկներ՝ փորձելով առաջ ընթանալ գործընթացում՝ առանցքային հարցերի շուրջ արդար լուծումներ գտնելու ամար:
Այսպես, հայկական կողմի առաջարկներից է պետական սահմանի սահմանազատման չափորոշիչների հստակեցումը, քանի որ մեր կարծիքով առանց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջպետական սահմանների սահմանազատման վերաբերյալ հստակորեն համաձայնեցված չափորոշիչների երկու երկրները չեն կարող հստակեցնել, թե որ տարածքային ամբողջականությունն են նրանք փոխադարձաբար ճանաչում, ինչն էլ խաղաղության հաստատման փոխարեն կհանգեցնի մեկ այլ բախման:
Հաջորդը, պետական սահմանից զինված ուժերի հեռացումն է և ապառազմականացված գոտու ստեղծումը սահմանագծի երկայնքով՝ որպես վստահության ձևավորման միջոց և անվտնագության մեխանիզմ, ինչը կօգնի ապահովել ցանկացած հնարավոր էսկալացիայի կանխումը:
Անշուշտ, որպես կարևոր բաղադրիչ, պետք է առկա լինի միջազգային մեխանիզմ, որ կհասցեագրի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության հարցերը:
Ցավոք, ի պատասխան մեր ջանքերի մենք ականատես ենք լինում ոչ միայն բանակցությունների ժամանակ Ադրբեջանի կողմից մերժողական և առավելապաշտական մոտեցմանը, այլ նաև ագրեսիվ գործողություններին: Վերջերս, մարտի 2-3-ին տեղի ունեցած հրադարարի խախտումներին հետևեց մարտի 5-ին Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից նախապես ծրագրավորված դիվերսիոն հարձակում, որի հետևանքով սպանվեցին Լեռանային Ղարաբաղի ոստիականության երեք ծառայողներ: Այս գործողությունները հերթական անգամ ի ցույց են դնում կարգավորման գործընթացում Ադրբեջանի անկեղծության բացակայությունը, ինչպես նաև ուժի կիրառմանը շարունակական ապավինումը»,-ասել է նա։
Միրզոյանը հավելել է, որ այս գործողություններին զուգահեռ Ադրբեջանը պարբերաբար hետ է կանգնում պայմանավորվածություններից, շարունակում ատելության խոսքն ու այլատյացության հռետորաբանությունը, ինչպես նաև հրաժարվում լուծել հումանիտար խնդիրները, որոնցից է մինչ օրս իր իսկ կողմից հաստաված` 33 հայ ռազմագերիներին պատանդառության մեջ պահելը:
«Ավելի մեծ թվով հայերի ճակատագիր դեռ մնում է անհայտ, և մենք տեղեկացրել ենք մեր գործընկեր կազմակերպություններին այդ բռնի անհետացումների դեպքերի մասին: 2020թ. Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգությունը կանգնած է լիակատար ոչնչացման ահագնացող սպառնալիքի առջև: Այս ամենը մարտահրավեր է նետում տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերին»,-նշել է նախարարը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի մեկնարկին, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով շարունակվող ճգնաժամին, Բաքվի աճող ագրեսիվ հռետորաբանությանը, բանակցային հուսալի միջազգային մեխանիզմների գործարկմանը վերաբերող հարցերին, ասել է, որ ուզում է հետևյալ ուղերձը հղել բոլորին և միջազգային հանրությանը. խաղաղության պայմանագիր լինելու է և լինելու է մինչ օրս բարձրագույն մակարդակներում ձեռք բերված գրավոր փաստաթղթերի հիման վրա:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մարտի 18-ին ունեցած ելույթում բացահայտ, բառացի ասել է, թե Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմանները և համաձայնվի Ադրբեջանի պայմաններով դելիմիտացիա իրականացնել, հակառակ դեպքում՝ ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու: «Ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու»,- սա բառացի մեջբերում է Ադրբեջանի նախագահի խոսքից:

Глава МИД Армении Арарат Мирзоян в интервью египетскому ресурсу AlQahera News отметил, что в течение последних двух лет после войны 2020 года правительство Армении, имея политическую волю для достижения долгосрочного и всеобъемлющего мира в нашем регионе, добросовестно участвовало в переговорах с Азербайджаном.
«Существуют отдельные направления переговоров: первое – открытие всех транспортных коммуникаций в регионе, второе – делимиатция и безопасность границ, третье – договор об установлении мирных отношений между Арменией и Азербайджаном», – отметил он.
По словам Мирзояна, Армения имеет четкую позицию по вопросу коммуникаций.
«Армения готова открыть все коммуникации в тот момент, как только Азербайджан признает, что дороги должны действовать под суверенитетом и юрисдикцией стран, через которые они проходят. Что касается делимитации, к сожалению, в 2022 году спустя всего несколько месяцев после формирования соответствующих комиссий Азербайджан не только выдвинул новые территориальные претензии, но и совершил очередное вторжение на суверенную территорию Армении, пытаясь оправдать свою агрессию ложным аргументом о том, что границы не делимитированы», – сказал он.
В контексте мирного договора глава МИД отметил, что с декабря 2022 года стороны обменялись рядом предложений по проекту этого документа, стремясь продвинуться вперед в процессе поиска справедливых решений по ключевым вопросам.
«Таким образом, одним из предложений армянской стороны является уточнение критериев делимитации госграницы, поскольку, по нашему мнению, без четко согласованных критериев делимитации межгосударственных границ между Арменией и Азербайджаном две страны не могут уточнить, какую территориальную целостность они взаимно признают, что вместо установления мира приведет к еще одному столкновению», – пояснил он.
Далее, по словам Мирзояна, следует отвод вооруженных сил от государственной границы и создание демилитаризованной зоны вдоль границы в качестве меры формирования доверия и механизма безопасности, что поможет обеспечить предотвращение любой потенциальной эскалации.
«Безусловно, в качестве важной составляющей должен существовать международный механизм, который будет заниматься вопросами прав и безопасности армян Нагорного Карабаха», – подчеркнул он.
Глава армянского внешнеполитического ведомства с сожалением отметил, что в ответ на свои усилия Армения наблюдает не только подход отрицания и экспансионизма со стороны Азербайджана в ходе переговоров, но и агрессивные действия.
«Недавно вслед за нарушениями режима прекращения огня 2-3 марта последовало заранее спланированное диверсионное нападение Азербайджана в Лачинском коридоре 5 марта, в результате которой были убиты трое сотрудников полиции Нагорного Карабаха. Эти действия в очередной раз демонстрируют отсутствие искренности Азербайджана в процессе урегулирования, а также его постоянную ставку на применение силы», – заявил он.
Мирзоян подчеркнул, что наряду с этими действиями Азербайджан периодически отходит из договоренностей, продолжает язык ненависти и ксенофобную риторику, а также отказывается от решения гуманитарных проблем, одной из которых является удерживание в плену им самим подтвержденных 33 армянских военнопленных.
«Судьба большего числа армян до сих пор остается неизвестной, и мы проинформировали наши партнерские организации об этих случаях насильственных исчезновений. Армянское религиозное и культурное наследие, перешедшее под контроль Азербайджана в 2020 году, стоит перед усиливающейся угрозой полного уничтожения. Все это бросает вызов усилиям по установлению долгосрочного мира и стабильности в регионе», – резюмировал глава МИД Армении.