Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը Գերմանիայի, Ավստրիայի և Շվեյցարիայի` 20-ից ավելի լրագրողի հետ քննարկել է Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմների հետևանքները, ադրբեջանական անօրինական ներխուժումները, Արցախ-Հայաստան կյանքի ճանապարհը փակելու և էթնիկ զտումների ադրբեջանական քաղաքականությունը: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Ներկայացրել եմ նաև ադրբեջանական հանցավոր արարքները սահմանային բնակավայրերի նկատմամբ, մասնավորապես` այն, որ բնակիչները չեն կարողանում օգտագործել իրենց արոտավայրերը, խոտհարքներն ու վարելահողերը, վաստակել ընտանիքի եկամուտը և այլն: Ընդ որում, խախտումները բնույթով նույնն են թե´ Հայաստանում (Սյունիք, Գեղարքունիք, Վայոց ձոր), թե´ Արցախում:
Ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունն ինքնին վտանգում է մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, ուստի միջազգային բոլոր պահանջներով` նրանք պետք է հեռացվեն, որպեսզի վերականգնվի խաղաղ բնակչության բնականոն կյանքը:
Ներկայացրել եմ նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիների, քաղաքացիական բնակավայրերն ավերելու, զինծառայողներին խոշտանգելու, մարմինները մասնատելու, հայ գերեվարված զինծառայողներին գնդակահարելու ապացույցները:
Այժմ այս հարցերի հանրայնացումը, ապացույցների միջազգային տարածումը հիմնարար նշանակություն ունեն՝ ադրբեջանական կեղծիքների, ցեղասպան քաղաքականության դեմ պայքարի նպատակով»,-ասվում է գրառման մեջ:

25 Март 2023 - 12:36 AMT
Татоян представил иностранным журналистам доказательства пыток военнослужащих, расчленения тел и расстрела армянских пленных
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян обсудил с более чем 20 журналистами из Австрии и Швейцарии последствия развязанных Азербайджаном войн против Армении и Арцаха, незаконные азербайджанские вторжения, азербайджанскую политику блокирования жизненно важной дороги Арцах-Армения и этнических чисток. Об этом сам Татоян написал на своей странице в Facebook.
Он представил азербайджанские преступные деяния близ приграничных населенных пунктов, в частности то, что жители не имеют возможности использовать свои пастбища, сенокосы и пахотные земли, зарабатывать и т.д. Причем характер нарушений одинаков как в Армении (Сюник, Гегаркуник, Вайоц Дзор), так и в Арцахе.
«Присутствие азербайджанских вооруженных служащих само по себе представляет угрозу для жизни и здоровья людей, поэтому, по всем международным требованиям, они должны быть выведены, для восстановления нормальной жизни мирного населения.
Я также представил доказательства по части незаконно удерживаемых армянских военнопленных в Азербайджане, разорения гражданских населенных пунктов, пыток военнослужащих, расчленения тел и расстрела пленных армянских военнослужащих.
Сейчас обнародование этих вопросов и международное распространение доказательств имеют фундаментальное значение для борьбы с азербайджанской ложью и геноцидальной политикой», – отметил Татоян.