ԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը Նովրուզի տոնի կապակցությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հղած ուղերձում վերահաստատել է Վաշինգտոնի աջակցությունն Բաքվի և Երևանի միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը։
«Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է իր աջակցությունն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղությանը, որը կնպաստի Հարավային Կովկասում գալիք սերունդների անվտանգությանն ու բարգավաճմանը»,- ասվում է ուղերձում, գրում է APA-ն։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով շարունակվող ճգնաժամին, Բաքվի աճող ագրեսիվ հռետորաբանությանը, բանակցային հուսալի միջազգային մեխանիզմների գործարկմանը վերաբերող հարցերին, ասել է, որ ուզում է հետևյալ ուղերձը հղել բոլորին և միջազգային հանրությանը. խաղաղության պայմանագիր լինելու է և լինելու է մինչ օրս բարձրագույն մակարդակներում ձեռք բերված գրավոր փաստաթղթերի հիման վրա:
Նա նշել է, որ Ալիևը մարտի 18-ին ունեցած ելույթում բացահայտ, բառացի ասել է, թե Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմանները և համաձայնվի Բաքվի պայմաններով դելիմիտացիա իրականացնել, հակառակ դեպքում՝ ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու: «Ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու»,- սա բառացի մեջբերում է Ադրբեջանի նախագահի խոսքից:

The United States reaffirms support for a sustainable peace between Armenia and Azerbaijan, U.S. President Joe Biden said in a letter to Azerbaijani President Ilham Aliyev on Novruz Bayram.
On behalf of the American people, I send our best wishes to you and the people of Azerbaijan for a joyous and peaceful Novruz Bayram.
“…In this season of renewal and reflection – the United States reaffirms our support for a sustainable peace between Azerbaijan and Armenia – which will promote security and prosperity across the South Caucasus for generations to come,” Biden said, according to a statement published by Aliyev’s office.
Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried spoke with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov on Monday, March 27 morning and expressed concern over Azerbaijani military movements, Principal Deputy Spokesperson for the U.S. Department of State Vedant Patel told a briefing on Monday.