Ադրբեջանի զինուժը մարտի լույս 30-ի գիշերը փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին` Աղավնո և Տեղ գյուղերի արանքում, հայտնում է ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունը։
Նշվում է, որ արդեն պատրաստ է փակված ճանապարհը շրջանցող՝ Սյունիքի մարզի Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային նոր ճանապարհը, որը միանում է 2022թ. օգոստոսին շահագործման հանձնված նոր՝ Կոռնիձոր-Հին շեն ճանապարհին («Բերձորի (Լաչինի) միջանցքին»): Տեղ-Կոռնիձոր նշված ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները Հայաստանի Հանրապետության կողմից ընթացքի մեջ են։
ՆԳ նախարարությունն իրազեկել է, որ Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային ճանապարհը երթևեկելի է և, հաշվի առնելով Արցախի շարունակվող շրջափակումը, դրանով հնարավոր է իրականացնել Արցախի հումանիտար մատակարարումները ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից:
Նշվում է նաև, որ այդ ճանապարհը, Արցախի Հանրապետության սահմանին՝ Հակարի գետի կամրջի մոտ վերահսկվում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կողմից։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ ասվում է, որ Լաչինի միջանցքի նոր ճանապարհի «շահագործման հանձնելու կապակցությամբ ադրբեջանական բանակը վերահսկողություն է հաստատել մի քանի իշխող բարձունքներում, հիմնական և օժանդակ ճանապարհներին և ընդարձակ սահմանամերձ տարածքներում Լաչինի շրջանի Ջաղազուր և Աղավոն գյուղերի միջև»։

В ночь на 30 марта азербайджанские вооруженные силы перекрыли автомагистраль Горис-Степанакерт на участке между селами Агавно и Тех. Об этом сообщает пресс-служба полиции МВД Республики Арцах.
Уже готова новая грунтовая дорога Тех-Корнидзор Сюникской области Армении, которая соединяется с новой дорогой Корнидзор-Хиншен («Бердзорский (Лачинский) коридор»), сданной в эксплуатацию в августе 2022 года. Работы по асфальтированию дороги Тех-Корнидзор ведутся со стороны Республики Армения, говорится в сообщении.
«МВД информирует, что грунтовая дорога Тех-Корнидзор проходима и, учитывая продолжающуюся блокаду Арцаха, по ней можно осуществлять доставки гуманитарных грузов в Арцах посредством российских миротворцев и Международного комитета Красного креста. Эта дорога на границе Республики Арцах, находящаяся рядом с мостом через реку Хакар, контролируется российскими миротворческими войсками», – говорится в сообщении.
В заявлении Минобороны Азербайджана говорится, что «в связи с вводом в эксплуатацию новой дороги Лачинского коридора азербайджанская армия установила контроль над несколькими господствующими высотами, основными и вспомогательными дорогами и обширными приграничными территориями между селами Джагазур и Агавно в Лачинском районе».