Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի հայտարարություններին բարձունքներ գրավելու մասին, հայտարարել է, որ հայկական դիրքերի որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել։
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հայտարարության մեջ ասվում է, որ Լաչինի միջանցքի նոր ճանապարհի «շահագործման հանձնելու կապակցությամբ ադրբեջանական բանակը վերահսկողություն է հաստատել մի քանի իշխող բարձունքներում, հիմնական և օժանդակ ճանապարհներին և ընդարձակ սահմանամերձ տարածքներում Լաչինի շրջանի Ջաղազուր և Աղավոն գյուղերի միջև»։
Նա նշել է, որ Գորիս–Ստեփանակերտ ճանապարհի փոփոխությունը եղել է ըստ պայմանավորվածության։
«2022-ի օգոստոսին Ադրբեջանի և ԼՂ իշխանությունների միջև կայացած համաձայնության արդյունքում՝ Լաչինի միջանցքի երթուղին փոխվեց նոր ճանապարհի գործարկմամբ, բայց քանի որ Լաչինի միջանցքը ՀՀ-ին կապող ճանապարհն ամբողջությամբ պատրաստ չէր, գործարկվեց ժամանակավոր երթուղի, որը մուտք էր գործում ՀՀ տարածք Կոռնիձորի կամրջով, ապա նորից Ադրբեջանի տարածք ու նորից ՀՀ տարածք։ Ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ այդ երթուղին պետք է գործեր մինչև 2023-ի ապրիլի 1-ը։ Նախօրեին մենք ադրբեջանական կողմին տեղեկացրել ենք, որ, համաձայն պայմանավորվածության, Կոռնիձորի կամրջից հետո ճանապարհը շարունակվելու է միայն ՀՀ տարածքով և որ ՀՀ սահմանապահ զորքերն են այդ հատվածում ՀՀ պետական սահմանը պահպանելու»,-ասել է Փաշինյանը։
Նա ընդգծել է, որ սահմանապահ զորքերը տեղակայվելու են ՀՀ պետական սահմանի այն նույն դիրքերում, որտեղ մինչ օրս ՊՆ ստորաբաժանումներն էին տեղակայված։
Փաշինյանն ադրբեջանական լրահոսում հայտնված տեղեկությունները որակել է տեղի ունեցածը որպես հերթական «բլոկբաստեր» ներկայացնելու ցանկություն։
Նա ևս մեկ անգամ կրկնել է, որ հայկական դիրքերի որևէ փոփոխություն այս ամենի արդյունքում տեղի չի ունեցել, այն տարբերութամբ, որ այսուհետ նույն դիրքերը հսկելու են ոչ թե ՊՆ ստորաբաժանումները, այլ սահմանապահ զորքերը։
Ադրբեջանի զինուժը մարտի լույս 30-ի գիշերը փակել է Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին` Աղավնո և Տեղ գյուղերի արանքում։ Այդ մասին հայտնել է ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունը՝ նշելով, որ արդեն պատրաստ է փակված ճանապարհը շրջանցող՝ Սյունիքի մարզի Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային նոր ճանապարհը, որը միանում է 2022թ. օգոստոսին շահագործման հանձնված նոր՝ Կոռնիձոր-Հին շեն ճանապարհին («Բերձորի (Լաչինի) միջանցքին»): Տեղ-Կոռնիձոր նշված ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները Հայաստանի Հանրապետության կողմից ընթացքի մեջ են։
ՆԳ նախարարությունն իրազեկել է, որ Տեղ-Կոռնիձոր գրունտային ճանապարհը երթևեկելի է և, հաշվի առնելով Արցախի շարունակվող շրջափակումը, դրանով հնարավոր է իրականացնել Արցախի հումանիտար մատակարարումները ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից:

Prime Minister Nikol Pashinyan told a government meeting on Thursday, March 30 that there has been no change in Armenian positions recently.
Pashinyan’s remarks came amid certain publications in the Azerbaijani press.
“As you know, as a result of an agreement reached between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh authorities in August 2022, the route of the Lachin Corridor was changed with the launch of a new road, but since the road connecting the Lachin Corridor to Armenia was not completely ready, a temporary route was opened, which entered the territory of Armenia through the Kornidzor Bridge, then again to the territory of Azerbaijan, then again to the territory of the Republic of Armenia,” Pashinyan said.
“Under this agreement, this route was supposed to operate until April 1, 2023. Yesterday, we informed the Azerbaijani side that, according to the agreement, after the Kornidzor bridge, the road will continue only through the Armenian territory and that the Armenian border guard troops will take over the protection of the Armenian state border in that area.”
He noted that some time ago, information was spread in the Azerbaijani media in an attempt to present the incident as another "blockbuster".
“This approach is not constructive. I repeat, as a result of all this, no change in the Armenian positions has taken place, with the difference that we intend to protect the area in question with the deployment of border guard troops. In other words, the change that is taking place is as follows: the units of the Ministry of Defense will withdraw from the same positions along the Armenian state border, and border guard troops will be deployed in their place. We have suggested to Azerbaijan that the same should happen on their side, I hope that the process will proceed without provocations,” the PM added.