ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ այս օրերի ընթացքում Ադրբեջանը փորձել է խախտել Հայաստանի սահմանը տարբեր հատվածներում, բայց գյուղերի բնակիչները կարողացել են առանց բանակի միջամտության կանխել այդ ցանկությունը։
«Մեր գյուղերի բնակիչներն իրենց ուժերով այս պահի դրությամբ կարողանում են իրենց իրավունքները իրացնել տվյալ տարածքների նկատմամբ»,– ասել է նա, գրում է Sputnik Արմենիան։
Քոչարյանի խոսքով` թե՛ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը, թե՛ ՊՆ հակահետախուզությունն ապրիլի 3-ի դրությամբ ունեն արձանագրված իրողություններ, որոնց մասին կլինի հստակ տեղեկատվություն։
«Սա կարձանագրի նոր իրավիճակ, ենթադրում եմ` բարենպաստ իրավիճակ, իսկ դա նշանակում է, որ մենք պետք է տեր լինենք այն ամենին, ինչը մերն է»,– հավելել է նա։
Ճշտող հարցին` հայկական կողմն այնուամենայնիվ դիրքերը բարելավել է, թե կորցրել, Քոչարյանը պատասխանել է. «Այդ հարցը անընդհատ հրմշտոցի մեջ է լինելու, քանի դեռ չի լուծվել սահմանազատման և սահմանագծման հարցը»։
Նա չի հերքել, որ երկու օր առաջ ադրբեջանական կողմը 100-150 մետր առաջ է եկել դեպի ՀՀ ինքնիշխան տարածք։
Հարցին, թե վերադարձե՞լ են արդյոք իրենց ելման դիրք, պատգամավորը պատասխանել է. «Չեմ կարող ասել, եթե վաղը այդ հարցը տայիք, կպատասխանեի»։

5 Апрель 2023 - 13:56 AMT
Председатель постоянной комиссии Национального собрания Армении по обороне и безопасности Андраник Кочарян заявил, что в эти дни Азербайджан пытался в разных местах нарушить границу Армении, но жители сел смогли воспрепятствовать этому желанию без вмешательства армии. Такое заявление он сделал в эфире Общественного телевидения РА.
«Жители наших сел в настоящее время своими силами могут реализовать свои права на эти территории», — сказал он.
По словам Кочаряна, по состоянию на 3 апреля и погранвойска СНБ, и контрразведка Минобороны владеют сведениями о новых реалиях, о чем, вероятно, будет более конкретная информация о более благоприятной ситуации.
«Это будет означать новую ситуацию, я полагаю, благоприятную ситуацию, и это означает, что мы должны быть хозяевами тому, что принадлежит нам», — добавил он.
Относительно сдачи-возврата позиций, Кочарян заявил, что подобные стычки между армянами и азербайджанцами продолжатся, пока не решены вопросы демаркации и делимитации границы.
30 марта в СНБ Армении заявили, что ВС Азербайджана на пяти участках линии границы продвинулись на 100-300 метров вглубь армянской территории и закрепились там. Речь идет, в частности, об линии границы в районе сел Тех и Корнидзор Сюникской области.