ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ այս օրերի ընթացքում Ադրբեջանը փորձել է խախտել Հայաստանի սահմանը տարբեր հատվածներում, բայց գյուղերի բնակիչները կարողացել են առանց բանակի միջամտության կանխել այդ ցանկությունը։
«Մեր գյուղերի բնակիչներն իրենց ուժերով այս պահի դրությամբ կարողանում են իրենց իրավունքները իրացնել տվյալ տարածքների նկատմամբ»,– ասել է նա, գրում է Sputnik Արմենիան։
Քոչարյանի խոսքով` թե՛ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը, թե՛ ՊՆ հակահետախուզությունն ապրիլի 3-ի դրությամբ ունեն արձանագրված իրողություններ, որոնց մասին կլինի հստակ տեղեկատվություն։
«Սա կարձանագրի նոր իրավիճակ, ենթադրում եմ` բարենպաստ իրավիճակ, իսկ դա նշանակում է, որ մենք պետք է տեր լինենք այն ամենին, ինչը մերն է»,– հավելել է նա։
Ճշտող հարցին` հայկական կողմն այնուամենայնիվ դիրքերը բարելավել է, թե կորցրել, Քոչարյանը պատասխանել է. «Այդ հարցը անընդհատ հրմշտոցի մեջ է լինելու, քանի դեռ չի լուծվել սահմանազատման և սահմանագծման հարցը»։
Նա չի հերքել, որ երկու օր առաջ ադրբեջանական կողմը 100-150 մետր առաջ է եկել դեպի ՀՀ ինքնիշխան տարածք։
Հարցին, թե վերադարձե՞լ են արդյոք իրենց ելման դիրք, պատգամավորը պատասխանել է. «Չեմ կարող ասել, եթե վաղը այդ հարցը տայիք, կպատասխանեի»։

Lawmaker Andranik Kocharyan from the ruling Civil Contract party has said that Azerbaijan has tried to violate Armenia's border in different parts in recent days, but the residents of the villages have prevented Baku's attempt.
"Residents of our villages are capable of realizing their rights on these areas at the moment," he said, Sputnik Armenia reports.
According to Kocharyan, both the border troops of the National Security Service and the counterintelligence forces of the Ministry of Defense have recorded some facts, about which clear information will be provided.
"This will create a new situation, I suppose a favorable situation, which means that we must be the masters of what is ours," he added.
The lawmaker did not deny that the Azerbaijani military advanced 100-150 meters into Armenian soil days ago.
Asked whether the Armenian side has managed to return to their initial positions since, Kocharyan said: "I can’t say. If you asked me tomorrow, I would answer your question”.