ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի սահման ՀԱՊԿ առաքելության գործուղման ժամկետները կախված են Երևանից՝ «գնդակը Երևանի դաշտում է»։
Նա նշել է՝ Ռուսաստանը վստահ է, որ այդպիսի քայլը կնպաստի իրավիճակի կայունացմանը տարածաշրջանում, Մոսկվան ու դաշնակիցներն էլ պատրաստ են դրան, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այդպիսի որոշումները համաձայնեցվում և հաստատվում են բարձր մակարդակում Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշմամբ։ Ինչ վերաբերում է ժամկետներին, ապա, ինձ թվում է, որ այստեղ էլ ամեն ինչ հասկանալի է՝ ամեն ինչ կախված է հայ գործընկերներից։ Հենց որ նրանք պատրաստ լինեն, կարող ենք վերադառնալ կազմակերպության դիտորդական առաքելության կոնկրետ մոդալությունների ամրապնդմանն ուղղված առարկայական աշխատանքին։ Այնպես որ գնդակը Երևանի դաշտում է»,-ասել է Զախարովան։
Ըստ նրա, ՌԴ-ն գոհ է նրանից, որ ՀԱՊԿ ներկայացուցիչներին ընդունելու հետաքրքրությունը Երևանում պահպանվում է։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Հայաստանում ՀԱՊԿ առաքելություն տեղակայելու Ռուսաստանի առաջարկը դեռ ակտուալ է, և եթե Հայաստանը դեռ շահագրգռված է, դա կարող է արվել մեկ-երկու օրվա ընթացքում,

The timing of sending a CSTO mission to the border between Azerbaijan and Armenia depends on Yerevan, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, told a briefing on Wednesday, April 5.
According to the diplomat, Russia is convinced that such a step will help stabilize the situation in the region, Moscow and its allies are ready for it, Tass reports.
"Such decisions are agreed and approved in the CSTO, approved at the highest level by the decision of the Collective Security Council. As for the timing, it seems to me that everything is clear here too, everything depends on the Armenian colleagues. As soon as they are ready, we will be able to return to substantive work to consolidate the specific modalities of the organization's observation mission. So the ball is in Yerevan's court," Zakharova said.
She also noted that Russia is satisfied with the continued interest of Yerevan to receive representatives of the CSTO.