44-օրյա պատերամում Շուշիի և «Արեգա» բարձունքի անկման դրվագներով մեղավոր է ճանաչվել Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Միքայել Արզումանյանը՝ Քննչական կոմիտեում նախաքննությունն ավարտվել է։
Միքայել Արզումանյանը պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնը ստանձնել է 2020-ի հոկտեմբերի 27-ին։
Արզումանյանին մեղադրանք է առաջադրվել պատերազմական գործողությունների երկու դրվագով։ ՔԿ մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը պարզաբանել է՝ խոսքը երկու օբյեկտի կորստի հետ կապված նրա դերակատարության մասին է, տեղեկացնում է Araratnews.am-ը։
Արզումանյանի հետ կապված քրգործն ուղարկվել է դատախազություն։
Մի քանի օր առաջ Արզումանյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը հաստատել էր, որ նախաքննությունն ավարտվել է՝ պնդելով, որ Արզումանյանին ներկայացված մեադրանքներն անհիմն են։
«Սակայն ցանկանում եմ ընդգծել, որ նախաքննությունը չի ավարտվել այն պատճառով, որ քրեական վարույթով լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ բոլոր ապացուցողական և քննչական գործողություններն ավարտվել են, այլև՝ որ այդպես հարմար է գտել մեղադրանքի կողմը»,-գրել էր նա ֆեյսբուքյան իր էջում։
2022-ի սեպտեմբերին ՔԿ-ն հայտնել էր Արզումանյանի ձերբակալության մասին: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել Շուշիի և հարակից տարածքների պաշտպանությունը կազմակերպելիս ծառայողական պարտականություններին անփույթ վերաբերվելու համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ՝ հակառակորդի զինված ուժերն ամբողջությամբ վերահսկել են Շուշի քաղաքը և նրա շրջակայքը, և մեր ստորաբաժանումները կորուստներ են կրել։

Former commander of the Nagorno Karabakh Defense Army Mikael Arzumanyan has been found guilty for the fall of the city of Shushi and a key height called Arega during the 44-day war, according to the preliminary investigation by the Investigative Committee.
Arzumanyan assumed the post of Army Commander on October 27, 2020 – one month into a devastating war unleashed by Azerbaijan against Karabakh.
The criminal case has been sent to the prosecutor's office, Araratnews.am reports.
A few days ago, Arzumanyan's lawyer, Yerem Sargsyan, confirmed that the preliminary investigation was completed, claiming that accusations against Arzumanyan were groundless.
Lieutenant-General Mikael Arzumanian was detained and charged with criminal negligence immediately after entering Armenia from Karabakh in late August. The Investigative Committee first indicted Arzumanian over the capture by Azerbaijani forces of the Karabakh town of Shushi. The Investigative Committee then said that the general also ordered Karabakh Armenian forces to withdraw from “strategically important” positions retaken by them days after the war broke out on September 27, 2020.