ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարությամբ է հանդես եկել Մարաղայում հայերի կոտորածի 31-րդ տարելիցի կապակցությամբ, որտեղ ասվում է, որ Մարաղայի կոտորածը Սումգայիթում, Կիրովաբադում և Բաքվում կազմակերպված հայերի ջարդերի շարունակությունն էր և ադրբեջանական իշխանությունների՝ ազգային ինքնության հողի վրա զանգվածային ոճրագործությունների հերթական դրսևորումներից մեկը:
31 տարի առաջ՝ 1992թ․ ապրիլի 10-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացվեց Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Մարաղա հայկական բնակավայրում խաղաղ բնակչության ծրագրավորված դաժան կոտորածը, որի հետևանքով մոտ 5000 բնակչություն ունեցող բնակավայրն ամբողջությամբ ենթարկվեց էթնիկ զտման, ավելի քան 50 խաղաղ բնակիչ դաժանաբար սպանվեց, նույնքան էլ գերեվարվեց. տվյալներ, որոնք փաստագրված են «Human Rights Watch» և Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցներում: Գերեվարվածներից շատերի ճակատագրերը մինչ օրս պարզված չեն, և վերջիններս համարվում են բռնի անհետացածներ:
Նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ կանխամտածված ոճրագործությունները, ռազմական հանցագործությունները, դրանց անպատժելիությունն ու հերոսացումն Ադրբեջանի համակարգային քաղաքականության մաս կազմեցին և նոր դրսևորումներ ստացան Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի 2016թ. ապրիլյան ագրեսիայի, իսկ ավելի մեծ մասշտաբներով՝ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, որի հետևանքով տեղահանվեցին նաև Հադրութի, Շուշիի և հարակից շրջանների տասնյակ հազարավոր հայեր:
«Պատահական չէ, որ ոչ միայն 1988-1991թթ. Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերը տարիների ընթացքում երբևէ հնարավորություն չեն ստացել վերադառնալ իրենց տներ և իրացնել իրենց իրավունքները, այդ թվում՝ տնօրինել իրենց մասնավոր սեփականությունը, այլ նաև ներկայումս, խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, Ադրբեջանը խաթարում է տեղահանված անձանց և փախստականների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ, ինչը պետք է իրականացվի ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով բարձր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո: Ավելին, խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը և իր իսկ ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝ պաշտոնական Բաքուն այս օրերին ադրբեջանցիներով է բնակեցնում իր վերահսկողության տակ անցած հայկական բնակավայրերը, հայերի տները, ինչպես օրինակ՝ հայկական Թալիշ գյուղում:
Հատկանշական է նաև, որ կոպտորեն խախտելով հեղինակավոր միջազգային դատական ատյանների վճիռները՝ Ադրբեջանը բացահայտ կերպով շարունակում է պղծել, վանդալիզմի ենթարկել և ոչնչացնել հայկական կրոնական ու պատմամշակութային կոթողներն ու սրբավայրերը՝ նպատակ ունենալով իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից ջնջել հայկական հետքն առհասարակ: Միևնույն ժամանակ, ամենաբարձր մակարդակով շարունակվում է հայության նկատմամբ ատելության քարոզը: Այս արձանագրումներն արդեն իսկ բազմիցս դատապարտվել են միջազգային կառույցների կողմից:
Մարաղայի ոճրագործությունից 31 տարի անց, մոտ 4 ամիս է, ինչ Ադրբեջանն ապօրինի կերպով արգելափակված է պահում Լեռնային Ղարաբաղը մնացյալ աշխարհի հետ կապող Լաչինի միջանցքը: Լեռնային Ղարաբաղում կանխամտածված կերպով հումանիտար ճգնաժամի ստեղծումը, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում զինադադարի պարբերական խախտումներն ու ագրեսիվ գործողությունները, քաղաքացիական բնակչության շարունակական թիրախավորումն ու ահաբեկումը կրկին ապացուցում են, որ Ադրբեջանի նպատակը Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելն է։
Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում Մարաղայի կոտորածների զոհերի հիշատակին: Նման ոճրագործությունների հետագա կանխարգելման համար ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք միջազգային հանրության գործուն քայլերի, այդ թվում՝ տրամադրության տակ առկա միջազգային մեխանիզմերի կիրառման հրատապությունը:
ՀՀ-ն վերահաստատում է իր հավատարմությունը տարածաշրջանում երկարատև ու համապարփակ խաղաղության ու անվտանգության հաստատմանը, որը հնարավոր է Ադրբեջանի կողմից առավելապաշտական ու ագրեսիվ քաղաքականությունից հրաժարվելու և առկա խնդիրներին արդարացի լուծումներ փնտրելու ճանապարհով»,-ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

In Azerbaijan, hate speech towards the Armenians continues at the highest level, the Armenian Foreign Ministry said in a statement on the 31st anniversary of the massacre of Armenians in Maragha on April 10.
31 years ago, on April 10, 1992, the Azerbaijani armed forces carried out a preplanned brutal massacre of the peaceful population of the Armenian settlement of Maragha in Martakert region of Nagorno-Karabakh, as a result of which the settlement with a population of about 5,000 was completely subjected to ethnic cleansing, more than 50 civilians were brutally killed and as many were taken captive. This data has been documented in the reports of the human rights organisations such as Human Rights Watch and Amnesty International. The fates of many hostages have not been clarified to this day, and they are considered to have been forcibly disappeared.
The Maragha massacre was a continuation of the organised pogroms of Armenians in Sumgait, Kirovabad and Baku and one of the manifestations of mass crimes committed by the Azerbaijani authorities on the grounds of national identity. The preplanned crimes against the civilian population of Nagorno-Karabakh, war crimes, their impunity and glorification became part of Azerbaijan's systemic policy and took on new manifestations during Azerbaijan's aggression against Nagorno-Karabakh in April 2016 and on a larger scale during the 44-day war of 2020 as a result of which tens of thousands of Armenians were displaced also from Hadrut, Shushi and surrounding regions.
It is no coincidence that not only the Armenians displaced from Nagorno-Karabakh during 1988-1991 have never had the opportunity to return to their homes and exercise their rights, including managing their private property, but also nowadays, Azerbaijan violates the provisions of the Trilateral Statement of November 9, 2020, disrupting the return of displaced persons and refugees to Nagorno-Karabakh and surrounding regions, which should be carried out under the supervision of the United Nations High Commissioner for Refugees. Moreover, violating the norms of international law and the international obligations, nowadays the official Baku is populating with Azerbaijanis the Armenian settlements fallen under its control, the homes of Armenians, for example in the Armenian village of Talish.
It is also noteworthy that, grossly violating the decisions of authoritative international courts, Azerbaijan openly continues to desecrate, vandalise and destroy the Armenian religious, historical and cultural monuments and sanctuaries, having the aim to completely erase the Armenian trace from the territories that are under its control. At the same time, the hate speech towards the Armenians continues at the highest level. These actions have already been repeatedly condemned by international institutions.
31 years after the Maragha massacre, already for around four months Azerbaijan has been illegally blocking the Lachin corridor connecting Nagorno-Karabakh with the rest of the world. The deliberate creation of a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, the periodic violations of the ceasefire and the aggressive actions of the Azerbaijani armed forces in Nagorno-Karabakh, the consistent targeting and terrorising of the peaceful population prove once again that Azerbaijan's goal is to subject Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.
Today we pay tribute to the memory of the victims of the Maragha massacre. In order to further prevent such crimes, we once again emphasise the urgency of taking the active steps by the international community, including by using the available international mechanisms.
The Republic of Armenia reaffirms its commitment to the establishment of lasting and comprehensive peace and security in the region, which is possible by Azerbaijan's refusal of the maximalist and aggressive policy and by the search for fair solutions to the existing problems.