Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից 15 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություներով, վիրահատական միջամտություններ և հետինպլանտացիոն համուղղում պահանջող ախտաբանությամբ հիվանդները տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Պետական պատվերի շրջանակում բուժում ստանալու համար ՀՀ ուղեգրված 10 բուժառու ուղեկցողների հետ վերադարձել է Արցախ, հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
ԱՆ ենթակայությամբ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ օրս Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 305 հիվանդ։

11 Апрель 2023 - 12:48 AMT
В связи с блокадой Арцаха, 11 апреля при посредничестве Международного Комитета Красного Креста, 15 больных с тяжелыми онкологическими заболеваниями и патологиями, требующими срочного хирургического вмешательства и постимплантационной коррекции, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
10 пациентов, ранее направленных в Армению для лечения в рамках государственного заказа, вернулись вместе с сопровождающими в Арцах.
В медицинских учреждениях министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему не проводятся плановые операции.
7 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
5 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», один них – в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 305 пациентов.