ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Տեղ գյուղի մոտ ադրբեջանցիների հարձակման վերաբերյալ՝ նշելով, որ տեղի ունեցած սադրանքն Ադրբեջանի հերթական ոտնձգությունն է ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ:
Նշվում է, որ Ադրբեջանի այս քաղաքականությունը նոր չէ, այն շարունակությունն է 2021թ. մայիսին և նոյեմբերին, ինչպես նաև 2022թ. սեպտեմբերին ՀՀ նկատմամբ իրականացրած հարձակումների, որոնց հետևանքով Ադրբեջանն օկուպացրել էր ՀՀ ինքնիշխան տարածքներ:
«Փաստենք, որ ուժի կիրառումը և ուժի կիրառման սպառնալիքն Ադրբեջանի քաղաքականության անբաժանելի մասն են և նպատակ ունեն էականորեն ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում և խաթարել միջնորդ գործընկերների՝ խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և տարածաշրջանում խաղաղությամբ ու կայունությամբ հետաքրքրված բոլոր գործընկերներին հասցեական հայտարարությունների և հստակ քայլերի միջոցով դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները և կանխել վերջինիս կողմից իրավիճակի հետագա էսկալացիան»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ապրիլի 11-ին, ժամը 16։00-ի սահմաններում ՀՀ տարածքում՝ Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում, ադրբեջանական զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ սահմանի տեղակայման կետերի ճշգրտման պատրվակով մոտեցել են ՀՀ զինված ուժերի զինծառայողներին, սադրել և հրազենային զենքերից, այնուհետև տարբեր տրամաչափի այլ զինատեսակներից կրակ վարել հայկական ԶՈւ զինծառայողների և դիրքերի ուղղությամբ: ՀՀ ԶՈւ զինծառայողները պատասխան գործողություններ են ձեռնարկել և պաշտպանել ՀՀ ինքնիշխան տարածքը: Կան զոհեր և վիրավորներ:
«Ադրբեջանական կողմի այս ագրեսիվ գործողություններն իրականացվել են ի հեճուկս հայկական կողմի՝ տեղում առկա խնդիրները կառուցողական բանակցություններով լուծելու նախորդիվ հայտնած պատրաստակամությանը»,-ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Осуществленная 11 апреля провокация азербайджанских ВС является очередным посягательством Азербайджана против территориальной целостности Республики Армения. Об этом говорится в сообщении МИД Армении.
11 апреля, около 16:00, на территории Республики Армения, в районе села Тех Сюникской области, группа военнослужащих вооруженных сил Азербайджана под предлогом уточнения пограничных пунктов подошла к военнослужащим вооруженных сил Республики Армения, спровоцировала и открылa огонь из огнестрельного, a затем и другого оружия различного калибра в направлении армянских военнослужащих и позиций ВС. Военнослужащие ВС Республики Армения предприняли ответные действия и защитили суверенную территорию Республики Армения. Есть жертвы и раненые.
«Эти агрессивные действия азербайджанской стороны были осуществлены вопреки готовности решить текущие вопросы на местах путем конструктивных переговоров, ранее выраженной армянской стороной», – сообщает МИД Армении.
«Эта политика Азербайджана не является новой, это продолжение совершенных в мае и ноября 2021 года, а также в сентябре 2022 года нападений на Республику Армения, в результате которых Азербайджан оккупировал суверенные территории Республики Армения.
Следует отметить, что применение силы и угроза применения силы являются неотъемлемой частью политики Азербайджана и нацелены на существенную дестабилизацию ситуации в регионе и подрыв усилий партнеров-посредников по продолжению мирных переговоров», – говорится в сообщении.
МИД Армении призывает международное сообщество и всех партнеров, заинтересованных в мире и стабильности в регионе, посредством адресных заявлений и четких шагов осудить агрессивные действия Азербайджана и предотвратить дальнейшую эскалацию ситуации со стороны последнего.