ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանի հետ հեռախոսազրույցում ներկայացրել է Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված սադրանքի մանրամասները։
Նա նշել է, որ այն Ադրբեջանի ընդհանուր ագրեսիվ քաղաքականության հերթական դրսևորումն էր և նպատակ է հետապնդում նաև խաթարել խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը:
Մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման հարցերի շուրջ։ Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացին ՀՀ հանձնառությունն ու ներկայացրել առկա խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները:

Состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Дереком Хоганом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Собеседники обсудили вопросы региональной безопасности.
Мирзоян представил подробности провокации, совершенной азербайджанскими вооруженными силами в районе сел Тех Сюникской области Республики Армения, отметив, что она является очередным проявлением общей агрессивной политики Азербайджана и направлена на срыв усилий по продолженю мирных переговоров.
Состоялся обмен мнениями о возникшем в Нагорном Карабахе гуманитарном кризисе и вопросах урегулирования армяно-азербайджанских отношений. Арарат Мирзоян подтвердил приверженность Армении мирному процессу и представил подходы армянской стороны к урегулированию существующих проблем.