Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ՍիվիլՆեթին հարցազրույցում անդրադարձել է Տեղ գյուղի մոտի միջադեպին՝ որակելով այն որպես Ադրեջանի հերթական սադրանք Հայաստանի սուվերեն տարածքում:
Նա նաև ասել է, որ այս միջադեպը պետք է դիտարկել Ադրբեջանի կողմից ռազմական հնարավոր էսկալացիայի պատրաստվելու տրամաբանության մեջ՝ սա ինչ-որ սպոնտան միջադեպ չէր, Ադրբեջանը սա պլանավորած է արել:
«Վերջին շրջանում բոլորը գրեթե խոսում են, Ադրբեջանի ամբողջ քարոզչությունը խոսում է հնարավոր էսկալացիայի մասին։ Այդ մասին են խոսում նաև միջազգային պարբերականները, որոնք նաև հղում են անում հետախուզական տվյալներին։ Ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանը պատրաստվում է հնարավոր ռազմական էսկալացիայի և այս միջադեպը պետք է դիտել հենց այս տրամաբանության մեջ: Ադրբեջանը սա պլանավորած է արել»,-ասել է նա։
Գրիգորյանն ասել է նաև, որ Տեղում միջադեպն ուղղված էր նաև ԵՄ դիտորդներիի դեմ, սա փորձ է նրանց վարկաբեկելու։

Азербайджан готовится к возможной эскалации и этот инцидент в армянском селе Тех следует рассматривать в рамках этой логики. Об этом заявил в интервью Civilnet секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Это не было спонтанным инцидентом. Азербайджан сделал это намеренно», – заявил Григорян.
Как добавил Григорян, инцидент в селе Тех является очередной провокацией на суверенной территории Армении.
«В последнее время почти все говорит, вся пропаганда Азербайджана говорит о возможной эскалации. Об этом говорят и международные периодические издания, и они тоже ссылаются на данные разведки. В целом Азербайджан готовится к возможной военной эскалации, и этот инцидент следует рассматривать именно в этой логике. Азербайджан это запланировал», – сказал он.
Григорян заявил, что инцидент с Техе был также направлен против наблюдателей ЕС, это попытка дискредитировать их.