Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն HaberTürk TV-ի հետ զրույցի ընթացքում անդրադարձել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքին», մի քանի օր առաջ Տեղ գյուղում տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքին և անհիմն մեղադրանք հնչեցրել Հայաստանի հասցեին:
«Ի վերջո, այս լարվածությունը մի կողմ թողնելով, անհրաժեշտ է րոպե առաջ համապարփակ խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, ինչպես նաև կառուցել այդ անցումները, ճանապարհները, որոնք նաև Իրանի օգտին են, բոլորիս օգտին են, ներողություն եմ խնդրում՝ Հայաստանի օգտին են»,-ասել է նա, գրում է Ermenihaber-ը։
Անդրադառնալով Իրանի առնչությանն այդ ամենի հետ, նա ասել է. «Իրանն էլ նախկինում իր տարածքով դեպի Նախիջան հաղորդակցությունների կառուցման միտքն ուներ։ Իրականում մենք դրան էլ ենք աջակցում։ Քանի որ մշտապես տարբեր այլընտրանքներ պետք է լինեն։ Մի տեղին կապված լինելը ռիսկային է, այլընտրանքներ պետք է լինեն։ Այսինքն, այս ծրագրի իրականացումը Հայաստանի գլխավորությամբ բոլորի օգտին է»։
Չավուշօղլուն նաև անհիմն պնդումներ է առաջ քաշել, թե իբր Հայաստանը փորձել է «զենք տեղափոխել Լեռնային Ղարաբաղ»:

Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, in a recent interview with HaberTürk TV, has spoken about the so-called "Zangezur corridor", Azerbaijan's latest provocation in the Armenian village of Tegh, making baseless accusations against Armenia, Ermenihaber.am reports.
"It is necessary to leave these tensions aside and sign a comprehensive peace agreement as soon as possible, as well as build those crossings and roads that are also in favor of Iran, they are in favor of all of us, they are to the benefit of Armenia," the Turkish diplomat said Thursday, April 14.
“Iran also had an idea to build roads through its territory to Nakhijevan. In fact, we support this as well. Because there should always be different alternatives. Being tied to one place is risky, there must be alternatives. In other words, the implementation of this program is for the benefit of everyone, first of all for Armenia.”
Cavusoglu also made baseless claims accusing Armenia of allegedly trying to “transfer weapons to Nagorno-Karabakh”.