Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները տեսակցել են ՀՀ-ում կալանավորված 2 ադրբեջանցի զինծառայողին։ Այդ մասին հայտնել է ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն առանձին հանդիպումներ են ունեցել երկու ադրբեջանցիների հետ։ Վերջիններիս Կարմիր խաչի միջոցով հաղորդագրություններ են ուղարկել ընտանիքի անդամներին»,–ասել է Ամատունին։
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանցիների առողջական վիճակին կամ էլ նրանց դժգոհություններին ու պահանջներին` Ամատունին նշել է, որ այս բոլոր հարցերը հանրայնորեն չեն կարող մեկնաբանել։ Սակայն բոլոր նման նկատառումները քննարկվում են պահող իշխանությունների հետ կոնֆիդենցիալ կերպով։
Ապրիլի 13-ին ՀՀ տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է ադրբեջանցի երկրորդ զինծառայողը Կապան տանող ճանապարհին։ Ավելի ուշ Ադրբեջանի քաղաքացի Հուսեյն Ախունդովին մեղադրանք է առաջադրվել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պահնորդին սպանելու համար։
Ավելի վաղ ՊՆ-ն հայտարարել էր, որ ապրիլի 10-ին՝ ժամը 01:00-02:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայող: Նա հայտնել է, որ իր հետ եղել է ևս մեկ զինծառայող, որին ավելի ուշ հայտնաբերել են Կապանում։ Ձերբակալված ադրբեջանցուն հայտնաբերել էին գյուղացիները։

19 Апрель 2023 - 13:25 AMT
19 апреля представители Международного комитета Красного Креста (МККК) посетили двух азербайджанских военнослужащих, проникших на территорию Республики Армения и в настоящее время находящихся под арестом. С ними были проведены беседы тет-а-тет, сообщила ответственная за коммуникационные программы МККК в Армении Зара Аматуни.
«Каких-либо связанных с содержательной частью посещения подробностей не оглашаем, обсуждаем только с властями, при необходимости – передаем сведения семьям», – сказала она, пишет Panorama.am.
Зара Аматуни сообщила, что арестованным азербайджанцам была предоставлена возможность через МККК связаться с семьями.
Один из вторгшихся на территорию Армении азербайджанских военных был обнаружен 10 апреля жителями одного из сел Сисиана, его передали правоохранителям. Работы по розыску второго азербайджанца продлились несколько дней. В итоге его 13 апреля обнаружили жители села Ачанан общины Капан. До поимки азербайджанец убил сторожа Зангезурского медно-молибденового комбината в Капане.