ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Տեղ գյուղում սահմանի 1.4 կմ-ն արդեն ճշգրտվել է։
«Տեղ գյուղում ունենք 11 կմ, որից 5 կմ հատված մենք համարել ենք խնդրահարույց, այսօրվա դրությամբ կարող եմ ասել, որ այդ խնդրահարույց հատվածը կրճատվել է 1.4 կմ-ով»,-ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Վարչապետը հավելել է, որ դա նշանակում է, որ ևս այդքան սահման ճշգրտվել է։
«Դա նշանակում է, որ և՛ մենք, և՛ ադրբեջանցիներն այդ կետի վերաբերյալ ունենք ընդհանուր կարծիք։ Դա նշանակում է նաև, որ հայաստանցի սահմանապահները տեղակայվում են այդ սահմանից որոշակի հեռավորության վրա, ադրբեջանցիները՝ նույնպես», – ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը հույս է հայտնել, որ մնացած 3.6 կմ հատվածն էլ կճշգրտվի։
«Բայց մյուս կողմից էլ, մինչև դա տեղի չունենա, չենք կարող ասել, որ դա տեղի է ունեցել»,- ասել է նա։
ԱԱԾ-ն մարտի 30-ին, անդրադառնալով Ադրբեջանի զինուժի տեղակայմանն Աղավնո և Տեղ գյուղերի արանքում, նշել էր, որ ի հայտ են եկել քարտեզների տարընթերցումներ՝ ադրբեջանցիները սահմանից 100-300 մ ավելի առաջ են տեղակայվել։ Ապրիլի 1-ին ԱԱԾ-ն հայտարարել է, որ Տեղ-Կոռնիձոր հատվածում հանդիպում է եղել ՀՀ և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ և իրականացվել են սահմանի ճշգրտման աշխատանքներ, որի արդյունքում տվյալ հատվածում իրավիճակն էականորեն բարելավվել է։

Armenian and Azerbaijan have clarified 1.4 km of border in a “problematic” section in the southern province of Syunik, Prime Minister Nikol Pashinyan told reporters on Thursday, April 20, Aysor.am reports
“We have 11 km in the village of Tegh, 5 km of which we considered problematic. As of today, I can say that this problematic segment has been reduced by another 1.4 km,” he said at the National Assembly.
"This means that the border has been clarified, it means that both we and the Azerbaijanis have a common opinion on that point. It also means that the Armenian border guards are stationed at a certain distance from that border, as well as the Azerbaijani ones," said Nikol Pashinyan.