Հայաստանում կարմրուկի դեպքերի թիվը գերազանցել է 100-ը։ Այդ մասին հայտնել են Առողջապահության նախարարությունից, տեղեկացնում է Panorama.am-ը։
Ապրիլի 13-ի դրությամբ Հայաստանում գրանցվել է կարմրուկի 103 լաբորատոր հաստատված դեպք։
Լաբորատոր հաստատված դեպքերից 36-ը մեծահասակ են։ Ապրիլի 13-ի դրությամբ հոսպիտալացված է եղել 3 պացիենտ։ Մահվան ելքով դեպքեր չեն գրանցվել։
Դեպքերի գերակշիռ մեծամասնությունը Երևանից են, մարզերից առավել շատ դեպքեր կան Արարատի, Արմավիրի, Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերում:
Դպրոցներում, ուսումնական հաստատություններում կարմրուկով հիվանդացման դեպքեր չեն գրանցվել։
Պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 4-6 տարեկան երեխաների համար: Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում։
Կարմրուկը խիստ վարակիչ վիրուսային հիվանդություն է, որին բնորոշ է բարձր ջերմությունը, տարածուն բծավոր ցանը և հազը, հարբուխը կամ շաղկապենաբորբը: Թեև կարմրուկը համարվում է մանկական վարակ, բայց վերջի տարիների վարակի 1/3-րդ դեպքերը արձանագրվում է մեծահասակների շրջանում: Մոտ 30 տոկոս դեպքերում կարող են զարգանալ նաև հիվանդության բարդություններ` թոքաբորբ, լարինգո-տրախեաբրոնխիտներ, միջին ականջի բորբոքում, գլխուղեղի և նրա թաղանթի բորբոքում:

Число подтвержденных случаев кори в Армении превысило 100. Об этом сообщили в министерстве здравоохранения РА, пишет Panorama.am.
«По положению на 13 апреля в Армении зафиксировано 103 лабораторно подтвержденных случая. 36 из лабораторно подтвержденных случаев – взрослые. По положению на 13 апреля было госпитализировано 3 пациента.
Минздрав РА: За последние 5 дней зафиксировано 7 лабораторно подтвержденных случаев (9, 10 и 13 апреля – случаев не выявлено, 11 апреля – 5 случаев, 12 апреля – 2)», – говорится в сообщении.
Отмечается, что случаев с летальным исходом не зафиксировано.
В Минздраве также сообщили, что случаев кори в школах и учебных заведениях не зафиксировано.
«Большинство зафиксированных случаев – в Ереване, среди областей больше случаев в Араратской, Армавирской, Котайкской и Гегаркуникской областях.
В марте 2023 года было проведено 16 199 вакцинаций против кори, а в марте предыдущего года – 6 057», – говорится в сообщении.