Հայ–չինական հարաբերությունների զարգացման մեծ հեռանկարներ կան, ներկա պահին աշխատանք է տարվում համագործակցության նոր ուղղությունների վրա։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ–ում Չինաստանի դեսպան Յուն Ֆանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Չինաստանի զարգացումը միայն մեր երկրի ձեռքբերումը չէ, այլև նոր հնարավորությունների ստեղծումն այլ երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար», – ասել է Ֆանը։
Ըստ նրա` կողմերն աշխատում են նոր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ, ինչը հնարավորություն կտա էլ ավելի խորացնելու երկկողմն փոխգործակցությունը։ Նոր ուղղությունների շարքում է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներուժի ընդլայնումը։ Ֆանը կարծում է, որ սա խթան կհանդիսանա Հայաստանի զարգացման համար, իսկ Պեկինը մշտապես կլինի Երևանի կողքին։
Դեսպանը նաև հույս է հայտնել, որ առաջիկայում չինական ավելի մեծ թվով ընկերություններ ցանկություն կհայտնեն ներդրում անել ՀՀ տնտեսության մեջ։
2009-ից Չինաստանը Հայաստանի առևտրային՝ մեծությամբ երկրորդ գործընկերն է։ 2022 թվականին երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն ավելացել է 39,4%–ով` հասնելով 1,758 մլրդ դոլարի։ Երկու երկրներն էլ մասնակցում են այնպիսի նախագծերի իրականացմանը, ինչպիսիք են «Հյուսիս–Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի շինարարությունը, ենթակայանների վերազինումը, ֆոտոէլեկտրական էլեկտրակայանների կառուցումը և այլն։
Բրյուսովի անվան պետական համալսարանին կից գործող «Կոնֆուցիոսի ինստիտուտից» բացի չինական կողմը տարբեր ուսումնական հաստատություններում ևս 3 «Կոնֆուցիոսի դասարան» և չինարենի ուսումնասիրման 10 կենտրոն է բացել։ Այսօր Հայաստանում ավելի քան 3.5 հազար մարդ չինարեն է սովորում։

Chinese Ambassador to Armenia Fan Yong believes there are great prospects for the development of Armenian-Chinese relations, and work is currently underway on new areas of cooperation, Sputnik Armenia reports.
"China's development is not only the achievements of the country itself, but also the creation of new opportunities for other countries, including Armenia," the ambassador said.
According to him, the parties are working to expand partnership in new areas, which will make it possible to further deepen bilateral cooperation. Among the new directions is capacity building in the field of high technologies. He believes that this will be an incentive for the development of the Armenian state, and Beijing will always be close to Yerevan.
The Ambassador also hopes that more Chinese companies will soon be willing to invest in the Armenian economy.
Since 2009 China has been Armenia's second largest trade partner. In 2022, trade turnover between the countries increased by 39.4%, reaching $1.758 billion. Both countries are involved in the implementation of projects such as the construction of the North-South Transport Corridor, the transformation of substations, the construction of photovoltaic power plants, etc.
In addition to the Confucius Institute already operating at the Bryusov State University, the Chinese side has opened 3 more Confucius Classrooms and 10 Chinese language learning centers in various educational institutions. Today, more than 3.5 thousand people study Chinese in Armenia.