ՀՀ իգական սեռի քաղաքացիների համար կստեղծվի կամավոր հիմունքներով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու հնարավորություն։ Կառավարությունը հավանություն է տվել «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» և «Պաշտպանության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերին:
Կամավոր հիմունքներով պարտադիր զինծառայության անցնելու դեպքում կանայք 6 ամիս կծառայեն։ Դրանից հետո նրանց համար կսահմանվի պատվովճար՝ 1 մլն դրամի չափով:
Նախատեսվում է սահմանել զորակոչի կազմակերպման առանձնահատկությունները, ինչպես նաև մինչև պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվելն իգական սեռի քաղաքացիների կողմից պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելուց հրաժարվելու հնարավորությունը:
Նախագծերի փաթեթով սահմանվում են կանանց զինվորական հաշվառման, զորակոչի, ծառայության վայրի նշանակման, ծառայության ավարտից հետո պատվովճարի հաշվարկման հետ կապված հարաբերությունները:
Հստակեցվում են նրանց կողմից կամավոր հիմունքներով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու դիմումների ներկայացման ժամկետները՝ այն տրամաբանությամբ, որպեսզի հնարավոր լինի պատշաճ կարգով և ժամկետներում իրականացնել նրանց զինվորական հաշվառման, ներառյալ՝ անհրաժեշտ բժշկական հետազոտությունների և փորձաքննության գործընթացը:
Անդրադառնալով օրինագծին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Ուզում եմ ընդգծել, որ սա պրոֆեսիոնալ բանակ ունենալու մեր հայեցակարգի շրջանակում է: Կանայք կամավոր կերպով կարող են զորակոչվել և պարտադիր 6 ամիս ծառայություն անցնել, որը նորմալ ծառայություն է լինելու և ոչ թե զբոսանք զորամասում: Այդ վեց ամսվա ծառայության արդյունքում կլինեն ծառայողներ, ովքեր կզորացրվեն և կվերադառնան քաղաքացիական կյանքի: Այդ մարդիկ կհամալրեն մեր երկրի զինված ուժերի պահեստազորը: Կլինեն մարդիկ, ովքեր կցանկանան անցնել պրոֆեսիոնալ ծառայության, նրանք էլ կհամալրեն մեր գործող բանակը և կանցնեն պայմանագրային զինծառայության: Խոսքը մարտական զինծառայության մասին է: Նաև ուզում եմ ասել, որ պետք է փոխել այն ընկալումը, թե բանակում կանայք հիմնականում կամ մեծ մասամբ սպասարկող անձնակազմի ներկայացուցիչներ են: Ո՛չ, կանայք պետք է դառնան լիարժեք զինվորական ծառայության մաս»:
Ըստ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի, կիրարկումը կարող է տեղի ունենալ արդեն ձմեռային զորակոչի ժամանակ։

21 Апрель 2023 - 10:06 AMT
Правительство Армении приняло законопроект, позволяющий женщинам проходить воинскую службу сроком на 6 месяцев, который будет направлен в Национальное собрание на обсуждение.
Проект на заседании правительства РА представил министр обороны Сурен Папикян.
«Проект предусматривает введение системы срочной воинской службы для представительниц женского пола на добровольной основе.
Для женщин, поступающих на срочную военную службу в добровольном порядке, срок обязательной военной службы устанавливается на 6 месяцев. Согласно проекту, сроки подачи заявлений регулируются с целью организации процесса их воинского учета и определения состояния здоровья», – отметил Папикян.
Установлено, что основания досрочного увольнения по семейным обстоятельствам, а также досрочного увольнения с воинской повинности по тем же обстоятельствам не будут распространяться на гражданок женского пола, подавших заявление. Регулирование предусмотрено по той логике, что в рамках 6-месячного срока службы нет смысла их досрочного увольнения, исходя из семейных условий, поскольку возможное наличие таких условий проверялось до их призыва.
У женщин будет возможность отказаться от обязательной воинской службы до дня призыва.
Женщины-призывники будут направляться в учебные воинские части без жеребьевки, и их служба будет проходить исключительно в этих воинских частях.
По истечении 6-месячного срока воинской повинности или досрочного увольнения по состоянию здоровья будет выплачиваться гонорар, который планируется установить в размере 1 млн драмов при полных 6 месяцах службы, при досрочном увольнении указанная сумма будет делиться на 6 месяцев и умножаться на количество фактически отбытых месяцев в полученной сумме.
Женщины, по истечении 6-месячного срока, вместо демобилизации смогут перейти на контрактную военную службу сроком на 5 лет в рамках программы «Защитник Отечества».