Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անընդունելի է համարում Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումը Լաչինի միջանցքում։ Նա կոչ է արել ՌԴ-ին կատարել իր պարտավորությունը։ Այդ մասին Սիմոնյանը գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում՝ խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում անցակետի տեղադրումը բացարձակապես անընդունելի է, քանի որ կոպտորեն խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը։
Կոչ ենք անում Ռուսաստանին կատարել իր պարտավորությունը՝ ապահովելով Լաչինի միջանցքի ամբողջ անվտանգային գոտուց զինված ուժերի դուրսբերումը, ինչպես նաև հորդորում ենք ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին, ովքեր ունեն միջազգային անվտանգությունը պահպանելու մանդատ, արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել՝ կյանքի կոչելու Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշում»,- «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է Սիմոնյանը:

24 Апрель 2023 - 14:07 AMT
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян считает абсолютно неприемлемым установление Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре и призывает РФ выполнить взятые на себя обязательства. Об этом Симонян написал в своем микроблоге в Twitter.
«Установление Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре, в зоне ответственности миротворческой миссии, абсолютно неприемлемо, так как грубо нарушает пункт 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Призываем Россию выполнить взятые на себя обязательства, обеспечив вывод вооруженных сил из всей зоны безопасности Лачинского коридора, а также призываем государства-члены ООН, обладающие мандатом на поддержание международной безопасности, предпринять действенные шаги по реализации решения Международного суда ООН», – написал Симонян, вновь призвав прекратить блокаду Арцаха.