ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվիենը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրման կապակցությամբ ԱՄՆ-ն մտահոգություն է հայտնել, որովհետև դա խաթարում է գործընթացը:
«Այս պահին ցանկանում ենք, որպեսզի կողմերի միջև լինեն բանակցություններ և մենք պատրաստ ենք աջակցել խաղաղության գործընթացին», – ասել է դեսպանը, գրում է Aysor.am-ը։
Քրիստինա Քվիենի խոսքով՝ բռնության ցանկացած կիրառում և սադրիչ գործողություն խաթարում է խաղաղության գործընթացը։
«Մենք փորձում ենք ջանքեր գործադրել խաղաղության գործընթացն առաջ տանելու ուղղությամբ»,-ասել է նա։
Լրագրողի հարցին, թե այն, ինչ տեղի է ունենում այս պահին հայ ժողովրդի նկատմամբ, ցեղասպանություն բնորոշել հնարավո՞ր չէ՝ դեսպանն արձագանքել է. «Այս պահին ես նման որակավորում տալու որևէ իրավասություն չունեմ»։
Անդրադառնալով պատժամիջոցների թեմային՝ դեսպանն ասել է, թե այս պահին Միացյալ Նահանգների կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցներ չկան։

The United States is ready to support the peace process between Armenia and Azerbaijan, U.S. ambassador to Yerevan Kristina Kvien told reporters at the Armenian Genocide memorial on Sunday, April 24, Aysor.am reports.
Kvien’s remarks came one day after it was revealed that Azerbaijan has installed a checkpoint on the sole road connecting Nagorno Karabakh to Armenia.
The ambassador said that the U.S. wants negotiations between the parties and that they are ready to support the peace process.
According to her, any use of violence and provocative actions undermine the peace process.
Vedant Patel, the Principal Deputy Spokesperson for the U.S. Department of State, said in a statement on Sunday that Azerbaijan’s establishment of a checkpoint on the Lachin corridor connecting Nagorno Karabakh to Armenia undermines efforts to establish confidence in the peace process,