Արցախի 4 գյուղ՝Եղցահողը, Հին Շենը, Մեծ Շենը և Լիսագորն ամբողջությամբ կտրված են ինչպես ՀՀ-ից, այնպես էլ Ստեփանակերտից։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը։
Նա նշել է, որ շտապ օգնության մեքենաների շարժն ապահովելու հարցով դիմել են ռուս խաղաղապահներին:
«Արցախը Հայաստանին կապող մայրուղու Հայաստանի հետ սահմանին Ադրբեջանի կողմից անցակետ տեղադրելուց հետո Արցախի Հանրապետության Շուշիի շրջանի Եղցահող, Հին Շեն, Մեծ Շեն և Լիսագոր համայնքների բնակիչները մնացել են լիակատար շրջափակման մեջ, նրանք կտրվել են ինչպես Ստեփանակերտից, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետություն մեկնելու հնարավորությունից: Ես անձամբ եմ կապի մեջ Շուշիի շրջանի վարչակազմի ու համայնքների ղեկավարների հետ, վերջիններիս կողմից արդեն ներկայացվել են այն խնդիրները, որոնք կարող են ծագել առաջիկա օրերին՝ շրջափակումը շարունակվելու պարագայում:
Մինչ Ադրբեջանի կողմից անցակետ տեղադրելը և ճանապարհը այդ հատվածում փակելը Մեծ Շեն համայնքից երեք անչափահաս երեխա, որոնցից մեկը երեք տարեկան, մեկնել էին քաղաք Գորիս և այժմ նրանք չեն կարողանում վերադառնալ ծնողների մոտ: Նույնպիսի իրավիճակ կա նաև Լիսագոր համայնքում՝ համայնքի մի քանի բնակիչներ մնացել են Հայաստանի Հանրապետությունում:
Հիշյալ համայնքներից շտապ օգնության մեքենաների շարժը դեպի Հայաստանի Հանրապետություն և մեր քաղաքացիների վերադարձը կազմակերպելու համար դիմել եմ ռուսական խաղաղապահ ուժերին, որի կապակցությամբ վաղը կոնկրետ քայլեր կձեռնարկվեն և, հուսով եմ, կունենանք այդ և մյուս խնդիրների լուծումներ»,-ասվում է գրառման մեջ։

Nagorno Karabakh (Artsakh) State Minister Gurgen Nersisyan has revealed that residents in four villages have found themselves “in a complete blockade” after the establishment of a checkpoint by Azerbaijan on the highway connecting Artsakh to Armenia.
According to him, civilians are now cut off from both Stepanakert – Karabakh’s capital – and the opportunity to leave for the Republic of Armenia
«Before Azerbaijan set up a checkpoint and closed the road in that area, three children from the Mets Shen community, one of them three years old, left for the city of Goris and now they cannot return to their parents. There is a similar situation in the Lisagor community: several residents of the community have been stranded in the Republic of Armenia,” Nersisyan said on social media.
“In order to organize the movement of ambulances from said communities to the Republic of Armenia and the return of our citizens, I have appealed to the Russian peacekeeping forces, in connection with which concrete steps will be taken tomorrow and, I hope, we will have solutions to these and other problems.”