Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գերմանական Gerkan, Marg and Partners ճարտարապետական կազմակերպության գործադիր ներկայացուցիչ Ստեֆան Շուտցի հետ Երևանում կայացած հանդիպմանը քննարկել է Ակադեմիական քաղաքի կառուցմանը և այդ գործում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Շուտցը նշել է, որ իր գործընկերների և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարարության ներկայացուցիչների հետ արդեն իսկ եղել է Ակադեմիական քաղաքի տարածքներում, կատարել անհրաժեշտ ուսումնասիրություններ: Միաժամանակ, նա անդրադարձել է իր ճարտարապետական նախագծերին՝ աշխարհի տարբեր երկրների քաղաքներում:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Ակադեմիական քաղաքի նախագիծը ՀՀ կառավարության և անձամբ իր համար ունի շատ կարևոր ու ռազմավարական նշանակություն, ուստի գործադիրը հետևողականորեն շարժվում է այն հաջողությամբ կյանքի կոչելու ճանապարհով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Ակադեմիական քաղաքի կառուցման մաստեր պլանի մշակմանը, երեք կլաստերների ֆունկցիոնալության ապահովմանը, ենթակառուցվածքներին և այլ հարցերի:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել աշխատանքները ԿԳՄՍ-ի հետ՝ ըստ համապատասխան ժամանակացույցի:
Ակադեմիական քաղաքը նախատեսվում է կառուցել մինչև 2030 թվականը։ Ծրագիրը հաստատվել է կառավարության մարտի 16-ի նիստում։ Անդրեասյանը նշել է, որ կրթական զարգացման ծրագրի իրականացման արդյունքում ՀՀ 4 բուհ կներառվի միջազգային վարկանիշավորման համակարգերի 500–յակում։

Prime Minister Nikol Pashinyan on Wednesday, April 26 met with Stephan Schütz, Executive Partner at Gerkan, Marg and Partners architectural company to discuss the construction of an Academic City in Armenia.
Schütz noted that together with his colleagues and representatives of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia, he has already been to the territory of the Academic City and made the necessary studies. At the same time, he reflected on his architectural projects in different cities around the world.
Pashinyan noted that the project has a very important and strategic significance for the Armenian government and for him personally, and the Executive is consistently moving towards the successful implementation of the project.
The development of the master plan for the construction of the Academic City, ensuring the functionality of the three clusters, infrastructure and other issues were touched upon during the meeting.
An agreement was reached to continue the work with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia according to the timetable.