Ջերմուկում Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման ժամանակ ԶՈւ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանն ասել է, որ Ջերմուկի ուղղությամբ թշնամին ՀՀ ինքնիշխան տարածք է ներխուժել 60-ից ավելի քառակուսի կիլոմետր մակերեսով։ Ներխուժումը ճակատով կազմում է մոտ 11 կմ, խորությամբ՝ մոտ 8 կմ։
Ասրյանը հայտնել է, որ 2022-ի սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակվել է 5 ուղղությամբ, որոնցից 2-ը՝ Սյունիքի մարզում, 2-ը՝ Գեղարքունիքի, 1-ը՝ Վայոց Ձորի, գրում է «Փաստինֆոն»։
«Ցավոք, այդ գործողությունների ընթացքում Զինված ուժերը կրեցին կորուստներ, նաև քաղաքացիական անձնակազմ զոհվեց, ունեցանք նաև տարածքային կորուստներ։ Ներկա պահին հակառակորդը մոտ 139 քառակուսի կիլոմետր տարածքում գտնվում է Հայաստanի ինքնիշխան տարածքում»,- ասել է Ասրյանը` արձանագրելով, որ մեծ վնասներ են հասցվել նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, մասնավորապես մինչ այս պահը չի գործում Ջերմուկի ճոպանուղին։
ԳՇ պետը ԵՄ դիտորդական առաքելության հետ աշխատանքը բարձր է գնահատել։
«Բոլոր խնդիրները լուծվում են պատշաճ մակարդակով, առաջին հերթին՝ մենք ստանձնում ենք նրանց ռազմական անվտանգության ապահովումը ինչպես տեղում աշխատելու, այնպես էլ՝ երթևեկության ժամանակ։ Համագործակցությունը գնահատում եմ բարձր», – ասել է ԳՇ պետը, հայտնում է Panorama.am-ը։

28 Апрель 2023 - 11:37 AMT
Глава Генштаба РА: В сентябре 2022 года наступление было по 5 направлениям, в Джермуке противник вторгся в РА площадью более 60 кв км
Азербайджанские ВС вторглись на суверенную территорию Армении в направлении Джермука площадью более 60 квадратных километров. Об этом заявил начальник Генштаба ВС АрменииЭдвард Асрян в ходе беседы с главой МИД Франции Катрин Колонна в Джермуке.
Асрян сообщил, что противник вклинился на территорию около 11 километров по линии фронта и около 8 километров вглубь.
Асрян также сообщил, что 13-14 сентября 2022 года Азербайджан нанес удар по суверенной территории Армении по 5 направлениям, 2 из них – в Сюникской области, 2 – в Гегаркунике, 1 – в Вайоц Дзоре, пишет «ФактИнфо».
«К сожалению, в ходе тех операций ВС понесли потери, погиб и гражданский персонал, у нас были и территориальные потери. На данный момент противник находится на суверенной территории Армении на площади около 139 квадратных километров», – сказал Асрян.
Он добавил, что большой ущерб нанесен и гражданским инфраструктурам, в частности, до настоящего времени не работает Джермукская канатная дорога.
Начальник ГШ ВС высоко оценил работу с наблюдательной миссией ЕС.
«Все задачи решаются надлежащим образом, в первую очередь, мы обязуемся обеспечить их безопасность как во время работы на месте, так и во время движения. Сотрудничество оцениваю высоко», – отметил начальник Генштаба ВС, пишет Panorama.am.