Ադրբեջանական կողմը 14 ժամ շարունակ Շուշիի մոտ կանգնեցրել է հումանիտար բեռներ մատակարարող խաղաղապահների մեքենաները, հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Ապրիլի 28-ին, մոտ ժամը 21:00-ից մինչև ապրիլի 29-ի` մոտ 11:10-ն Ադրբեջանի ուժային մարմինները Շուշիի մոտ արգելափակել են Հայաստանից Արցախ հումանիտար բեռ մատակարարող ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաների տեղաշարժը՝ մոտ14 ժամ նրանց կանգնեցնելով ճանապարհին:
Քիչ առաջ, խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության և ադրբեջանական կողմի բանակցությունների արդյունքում մեքենաների շարժը թույլատրվել է և նրանք շարժվել են դեպի Ստեփանակերտ: Բեռնատարների մեջ եղել են հիմնականում սննդամթերք և կենցաղային պարագաներ, որոնք սահմանված կարգով բեռնվել են ՀՀ Գորիս քաղաքում՝ շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի ժողովրդի առաջին անհրաժեշտության կարիքները հոգալու նպատակով:
Փաստորեն, Արցախի շրջափակումը շարունակվում է երկու կետում՝ Հակարիի կամրջի մոտ ապրիլի 23-ին տեղադրված անցակետով և Շուշիի մոտ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից արգելափակված հատվածով, որտեղ երեկ Ադրբեջանի կառավարության քաղաքացիական հագուստով գործակալներին արդեն բացեիբաց փոխարինել են ուժային մարմինների աշխատակիցները»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ սա վկայում է այն մասին, որ չնայած 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և այլ միջազգային փաստաթղթերով ստանձնած պարտավորություններին, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանն ու միջազգային հանրության բազմաթիվ հորդորներին, Ադրբեջանն օր-օրի խորացնում է Արցախի ժողովրդի շրջափակումը և սրում անվտանգային ու հումանիտար իրավիճակը:
Ապրիլի 28-ին ադրբեջանցի Էկոակտիվիստները հայտարարեցին, որ դադարեցնում են արգելափակումը Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում՝ Լաչինում ապօրինի անցակետի տեղադրումից հետո։ Նրանք հայտարարել են, թե ապրիլի 29-ին` ժամը 18։00-ին, «ժամանակավոր կդադարեցնեն» 138 օր տևած ակցիան՝ «հաշվի առնելով իրենց պահանջների մասնակի կատարումը»։ Սակայն նրանց փոխարինելու են եկել ուժային կառույցների աշխատակիցները՝ Շուշիի ոստիկանության և ՆԳՆ աշխատակիցները։

The Azerbaijani military stopped the vehicles of peacekeepers delivering humanitarian goods near Shushi would not let them reach Nagorno Karabakh (Artsakh) for 14 hours, the Artsakh Info Centre reports.
“From about 21:00 yesterday to 11:10 today, the Azerbaijani security forces blocked the movement of the vehicles of the Russian peacekeeping troops delivering humanitarian goods from Armenia to Artsakh, stopping them on the road near Shushi, for about 14 hours,” the Info Center said Saturday, April 29.
“A short while ago, as a result of negotiations between the command of the peacekeeping troops and the Azerbaijani side, the movement of vehicles was allowed and they moved to Stepanakert.
“The trucks contained mainly food and household items, which were loaded in the prescribed manner in the city of Goris of the Republic of Armenia in order to meet the basic needs of the people of Artsakh under blockade.
“In fact, the blockade of Artsakh continues at two points: the check point established near Hakari bridge on April 23 and the side blocked since December 12, 2022 near Shushi on December 12, 2022, where yesterday the agents in civilian clothes of the government of Azerbaijan were already openly replaced by the employees of the law enforcement agencies.
“This proves that despite the obligations assumed by the Tripartite Declaration of November 9, 2020 and other international documents, as well as the decision of the International Court of Justice of the United Nations and the numerous urgings of the international community, Azerbaijan is deepening the blockade of the people of Artsakh and worsening the security and humanitarian situation day by day.”