Ադրբեջանական կողմը 14 ժամ շարունակ Շուշիի մոտ կանգնեցրել է հումանիտար բեռներ մատակարարող խաղաղապահների մեքենաները, հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Ապրիլի 28-ին, մոտ ժամը 21:00-ից մինչև ապրիլի 29-ի` մոտ 11:10-ն Ադրբեջանի ուժային մարմինները Շուշիի մոտ արգելափակել են Հայաստանից Արցախ հումանիտար բեռ մատակարարող ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մեքենաների տեղաշարժը՝ մոտ14 ժամ նրանց կանգնեցնելով ճանապարհին:
Քիչ առաջ, խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության և ադրբեջանական կողմի բանակցությունների արդյունքում մեքենաների շարժը թույլատրվել է և նրանք շարժվել են դեպի Ստեփանակերտ: Բեռնատարների մեջ եղել են հիմնականում սննդամթերք և կենցաղային պարագաներ, որոնք սահմանված կարգով բեռնվել են ՀՀ Գորիս քաղաքում՝ շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի ժողովրդի առաջին անհրաժեշտության կարիքները հոգալու նպատակով:
Փաստորեն, Արցախի շրջափակումը շարունակվում է երկու կետում՝ Հակարիի կամրջի մոտ ապրիլի 23-ին տեղադրված անցակետով և Շուշիի մոտ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից արգելափակված հատվածով, որտեղ երեկ Ադրբեջանի կառավարության քաղաքացիական հագուստով գործակալներին արդեն բացեիբաց փոխարինել են ուժային մարմինների աշխատակիցները»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ սա վկայում է այն մասին, որ չնայած 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ և այլ միջազգային փաստաթղթերով ստանձնած պարտավորություններին, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանն ու միջազգային հանրության բազմաթիվ հորդորներին, Ադրբեջանն օր-օրի խորացնում է Արցախի ժողովրդի շրջափակումը և սրում անվտանգային ու հումանիտար իրավիճակը:
Ապրիլի 28-ին ադրբեջանցի Էկոակտիվիստները հայտարարեցին, որ դադարեցնում են արգելափակումը Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում՝ Լաչինում ապօրինի անցակետի տեղադրումից հետո։ Նրանք հայտարարել են, թե ապրիլի 29-ին` ժամը 18։00-ին, «ժամանակավոր կդադարեցնեն» 138 օր տևած ակցիան՝ «հաշվի առնելով իրենց պահանջների մասնակի կատարումը»։ Սակայն նրանց փոխարինելու են եկել ուժային կառույցների աշխատակիցները՝ Շուշիի ոստիկանության և ՆԳՆ աշխատակիցները։

С 21:00 28 апреля до 11:10 29 апреля азербайджанские силовики в районе города Шуши заблокировали движение автомобилей российских миротворческих сил, доставляющих гуманитарный груз из Армении в Арцах, продержав их на дороге около 14 часов. Об этом сообщает Информационный штаб республики.
«Некоторое время назад в результате переговоров между командованием миротворческих войск и азербайджанской стороной было разрешено движение транспортных средств, и они двинулись в сторону Степанакерта. В грузовиках находились в основном продукты питания и бытовые предметы, которые в установленном порядке были погружены в городе Горис Республики Армения для удовлетворения основных потребностей народа Арцаха, находящегося в блокаде», – говорится в сообщении.
Отмечается, что пактически, блокада Арцаха продолжается в двух точках: на блокпосту, установленном у моста Хакари 23 апреля, и на заблокированном с 12 декабря 2022 года участке возле города Шуши, где вчера агентов правительства Азербайджана в гражданской форме одежды заменили на сотрудников силовых органов.
«Это свидетельствует о том, что, несмотря на обязательства, взятые на себя Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и другими международными документами, несмотря на решение Международного суда ООН и многочисленные призывы международного сообщества, Азербайджан изо дня в день углубляет блокаду народа Арцаха, повышает угрозу безопасности и ухудшает гуманитарную ситуацию», – говорится в сообщении Инфоштаба.