Մայիսի 1-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն առանձին հանդիպումներ կունենա ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ, որին կհաջորդի եռակողմ հանդիպումը, հայտնում է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը։
Միրզոյանի հետ հանդիպումը նախատեսվում է Երևանի ժամանակով 16:30-ին, իսկ Բայրամովի հետ՝ 17:00։
Եռակոմ հանդիպումը նախատեսված է 17:45-ին: Հանդիպումները տեղի կունենան Ջորջ Շուլցի անվան Ազգային ուսումնական կենտրոնում ու մամուլի համար փակ կլինեն։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 30-ից աշխատանքային այցով կգտնվի ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում: Նախատեսված է անցկացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման մասին պայմանագրի շուրջ քննարկումների հերթական փուլը:
Ադրբեջանական Turan գործակալությունն ԱՄՆ-ում իր դիվանագիտական աղբյուրներին հղումով գրել է, որ Վաշինգտոնում կայանալիք ԼՂ շուրջ բանակցություններում ՀՀ-ն և Ադրբեջանը փորձելու են հաղթահարել տարաձայնություններն ու «ճանապարհային քարտեզ» մշակել։

1 Май 2023 - 13:09 AMT
Блинкен проведет отдельные встречи с главами МИД Армении и Азербайджана, затем состоится трехстороняя встреча
1 мая в Вашингтоне состоится встреча главы МИД Армении Арарата Мирзояна и госсекретаря США Энтони Блинкена. Об этом сообщает пресс-служба Госдепа США.
Блинкен сначала проведет отдельную встречу с Мирзояном, за которой последует встреча с главой МИД Азербайджана Бейхуном Байрамовым.
А после этого состоится трехсторонняя встреча с участием Блинкена и глав МИД двух стран.
Встречи пройдут в Национальном учебном центре Джорджа Шульца и будут закрыты для прессы.
Ранее стало известно, что министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян с 30 апреля находится с рабочим визитом в столице США Вашингтоне. Планируется проведение очередного раунда обсуждения соглашения об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном.